Cedule s maršálem Koněvem: Vraťte ji, vyzval Vondráček Prahu. Ne, odpověděl Hřib. A Ovčáček...

13.08.2019 10:01

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib se ocitli ve při. Kvůli Ruské federaci a pravdivému výkladu dějin.

Cedule s maršálem Koněvem: Vraťte ji, vyzval Vondráček Prahu. Ne, odpověděl Hřib. A Ovčáček...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib

Pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib se dostal do sporu s Čínou kvůli Tchaj-wanu a principu jednotné Číny. Ve sporu byl však nejen s Čínou, ale i s Ruskou federací. Kvůli jedné tabulce, která dlouhá léta visela na Staroměstské radnici. Psalo se na ní, že vojáci Rudé armády vedení sovětským hrdinou maršálem Koněvem Prahu osvobodili.

Dnes už tam tato tabulka nevisí a primátor Hřib zdůrazňuje, že už ani viset nebude. Ve vyjádření pro server Aktuálně.cz zdůraznil, že tabulka se ocitne v pražském muzeu. Ruské federaci se to prý nelíbí a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček žádal primátora Hřiba, aby tabulku na radnici vrátil. Ve jménu udržení přijatelných vztahů Česka a Ruské federace.

„Při respektu k suverenitě rozhodování hlavního města Prahy mi jde o to, aby beztak komplikované vztahy k Ruské federaci nebyly zatěžovány další dílčí otázkou, která má pro obě strany symbolický význam,“ poznamenal Vondráček s tím, že by navrácení desky na Staroměstskou radnici mohlo usnadnit vyjednávání ohledně péče o hroby českých hrdinů v Rusku.

Primátora Hřiba však nepřesvědčil. „Pan předseda zdvořile upozornil na to, že je to pro Ruskou federaci citlivá záležitost, a abychom se na to zkusili podívat jejich očima,“ sdělil primátor Hřib, kterému prý vadí i to, že text na tabulce je nepřesný, protože nezmiňuje nezpochybnitelné hrdinství účastníků Pražského povstání.

Rudá armáda osvobodila Prahu 9. května, jenže toho dne už bylo v Praze na mnoha místech dobojováno a vojáci nacistického Německa ustupovali na západ, aby se vzdali americkým vojákům. Fakt, že bylo takřka dobojováno, dokazuje i skutečnost, že v Praze padlo jen 40 vojáků Rudé armády.

Nakladatel Jiří Padevět na jedné straně ocenil, že Hřibovi leží na srdci pravdivý popis historických faktů, ale na druhé straně varoval před bořením pomníků.

Ke sporu s Ruskou federací se vyjádřil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ani trochu primátora nešetřil. „Neobolševické vedení Prahy prostě odporně poplivalo osvoboditele vlasti od nacismu. Je to hnusné. Památku na osvoboditele od nacistické hrůzovlády Hřib odstranil. A duhovou vlajku vyvěsil,“ rýpl si Ovčáček s nepřímým odkazem na vlajku pochodu Prague Pride.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

15:22 Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se obul do Zelených i do dnešních liberálů. Prý ve skutečnosti žá…