Čemu média nevěnují pozornost, ale měla by? Bašta zdvihá varovně prst

01.09.2019 10:34

Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se tento měsíc znovu přesvědčil, že česká žurnalistika neinformuje o věcech důležitých, ale jen o trapnostech. Ve svém komentáři pro Prvnízprávy.cz zmiňuje to podstatné ze srpnových událostí, co by naší pozornosti uniknout nemělo, neboť to pro naši budoucnost nevěstí nic dobrého.

Čemu média nevěnují pozornost, ale měla by? Bašta zdvihá varovně prst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Bašta si všímá, že média nám možná nic nezatajují, jenom mluví a píší o něčem jiném. Třeba o tom, jak starosta Prahy 6 nemá rád sochu maršála Koněva. Jeho poslední vyjádření prý ukazuje, že souzní s těmi, kdo tam namalovali letopočty 1945 (Československo), 1956 (Maďarsko), 1961 (Berlínská zeď), 1968 (invaze do Československa).

„Ten rok 1945 považuji za klíčový dle principu dějeBisu – Rusko je naším nepřítelem dnes, takže jím muselo být už v tom roce čtyřicátém pátém. A ti, proti nimž Rudá armáda tehdy bojovala, byli nejspíš dle starosty Koláře naši spojenci,“ dodává Bašta ve svém komentáři. Zmiňuje i zbytečné zprávy o tom, jak aktivistka Greta pluje přes Atlantik do New Yorku na plachetnici bez záchodu.

Anketa

Myslíte, že vláda ANO + ČSSD s podporou KSČM vydrží na tomto půdorysu až do roku 2021?

89%
hlasovalo: 8857 lidí
A přesouvá se k tomu, co by naší pozornosti uniknout nemělo. Druhého srpna Spojené státy anulovaly Smlouvu o zákazu raket krátkého a středního doletu (INF zahrnující rakety s doletem 500– 5000 km) uzavřenou v roce 1987 ještě mezi Sovětským svazem a USA. „Tehdy byl tento akt považován za symbolický konec studené války, takže její zrušení jak ze strany Spojených států, tak Ruské federace možná ohlašuje nové kolo závodů ve zbrojení,“ dodává Bašta s tím, že 18. srpna Pentagon oznámil, že provedl úspěšný test rakety s doletem 500 km.

Protože křídlatá střela byla odpálena z platformy Aegis Ashore, až doposud považované za ryze obranný systém, vyvolalo to prudkou reakci z ruské strany. „Aegis Ashore Missile Defense System se tak zároveň stal systémem útočným. Aegis Ashore byl vybudován v Rumunsku a v Polsku, tedy blízko ruského území,“ přibližuje Bašta a podotýká, že na test rakety o několik dnů později reagoval prezident RF Vladimir Putin, který vystoupil s velmi ostrým prohlášením o tom, že Ruská federace přijme symetrická opatření.

Sice zdůraznil, že se jeho země nenechá zatáhnout do závodů v raketovém zbrojení, ale následné informace upřesnily, že ruské střely krátkého a středního doletu budou rozmístěny v Kaliningradské oblasti a na Krymu. Tím se podle Bašty střední Evropa znovu dostane na dostřel jako před 40 lety, kdy rozmístění raket doprovázely mohutné protiválečné protesty v západní Evropě, a utajení u nás, na druhé straně železné opony.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…