Cena elektřiny stoupne příští rok o 3,4 procenta. Také kvůli bioplynu

22.11.2011 14:27

Podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové zdraží příští rok elektřina o 3,4 procenta. Vliv na růst ceny mají prý nejen fotovoltaické elektrárny, ale i bioplyn.

Cena elektřiny stoupne příští rok o 3,4 procenta. Také kvůli bioplynu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Severočeská elektrárna
reklama
Cena elektřiny stoupne příští rok průměrně o 3,4 procenta. To tvrdí šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Zdražení se ale bude lišit napříč energetickými společnostmi. Nejvíce to bude u ČEZu, kde ceny stoupnou o 4,9 procenta. Pražská energetika (PRE) zdraží o 3,6 procenta, E.ON pouze o 0,6 procenta.

Vliv na zdražení má podle ERÚ hlavně loňský prudký vývoj fotovoltaiky. Zároveň se ale nesmí podceňovat spalování biomasy a především růst výroby z bioplynových stanic. „Výroba elektřiny z těchto zdrojů však nesmí ve svém důsledku přinášet neúměrně vysoké dodatečné náklady na její výrobu, a tím zvyšovat konečnou cenu elektrické energie pro všechny skupiny zákazníků," řekla ale už dříve Vitásková.

Související: Důsledek fotovoltaiky: Když nepomůže vláda, zdraží elektřina

Dotace bioplynu stopl v červenci bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa. Jeho nástupce Petr Bendl ale nyní rozhodl o obnovení programu s několika dodatečnými podmínkami. Ke zmírnění dopadu obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny přispěje vláda příští rok stejně jako letos částkou 11,7 miliardy korun.

Vitásková upozornila, že obnovitelné zdroje se budou do cen elektřiny promítat ale i příští roky. Největší problém nyní vidí v podpoře biomethanu. Z biomasy a bioplynu se vyrábí asi třetiny elektřiny. Kromě toho hladinu cen ovlivní i rušení jaderné energie v Německu.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…