Cena za Irák a Afghánistán: USA prohrají s Čínou. Na moři už nevládnou

08.04.2024 8:01 | Monitoring

V České republice je pozornost soustředěna na konflikt na Ukrajině, nicméně hlavním soupeřem USA zůstává mnohem ekonomicky výkonnější Čína. Podle kapitána Johna Konrada není americké námořnictvo na konflikt s ní připraveno. Už teď je menší než to čínské a hlavně, Čína má 250krát větší kapacitu pro stavbu lodí. Důvod? Amerika prý udělala klasickou chybu, bojovala pozemní válku v Asii. A ne jen jednu. Což si mohla dovolit jen kvůli tomu, že osekala námořnictvo, což se jí dnes nevyplácí, jako například při řešení následků spadlého mostu v Baltimore.

Cena za Irák a Afghánistán: USA prohrají s Čínou. Na moři už nevládnou
Foto: Repro X
Popisek: Loď amerického obchodního námořnictva

Kapitán John Konrad je zakladatel společnosti gCaptain a také autor knihy Fire on the Horizon, která pojednává o katastrofě na ropné plošině Deepwater Horizon. Pravidelně se vyjadřuje o námořních tématech na sociálních sítích, v poslední době zejména o tragédii v Baltimore, při které po nárazu lodi spadl most.

Podle Konrada by Čína dokázala most z kanálu odstranit za pouhé týdny, ale jak uvedl prezident Biden, armádním inženýrům  to zřejmě potrvá měsíce. Z toho kapitán viní „mafii z West Pointu“, tedy z vojenské akademie americké armády.

„Je pravda, že mosty jsou zodpovědností armádního sboru inženýrů, ale ti jsou tak špatně připravení, že to hodili na námořní lodní záchranu. Ta je ale tak nefunkční, že to museli předat americké filiálce evropské společnosti, která si za velké peníze půjčuje soukromé vybavení. Vybavení, které je slabé a malé oproti tomu, co tato evropská společnost má v zámoří,“ říká Konrad s tím, že to je chyba americké armády a „mafie z West Pointu“ zničila námořní sílu Spojených států.

Odkazuje se na film Princess Bride, kde jedna z postav říká: „Klasická chyba. Jako třeba nechat se zatáhnout do pozemní války v Asii.“ A podotýká, že USA nebojovaly v Asii jednu pozemní válku, ale hned dvě, tedy v Iráku a Afghánistánu. „A jak jsme si to mohli dovolit? Vytunelovali jsme naše námořní schopnosti,“ míní Konrad. Případnou válku s Čínou, jejíž bojové možnosti se stále zvyšují, je prý možné vyhrát jen jedním způsobem, a to stejným, jako ve druhé světové válce. Tedy loděmi a námořní pěchotou, kdy letectvo a armáda budou hrát druhořadou roli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

K vaší odpovědi na téma bitcoiny

Dobrý den, četl jsem zde vaši odpověď, kde odkazujete na vyjádření nějakého soudního znalce. Mohu se zeptat, jak na vás osobně celá kauza a její vysvětlení Blažkem působí? Na mě teda dost nedůvěryhodně, i proto, že se ukazuje, že Blažek i ve svém vysvětlení mlží - třeba o přítomnosti notáře. Navíc j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ta loď na fotce drží pohromadě jenom rzí, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 08.04.2024 10:30:29
až se rez odloupne, půjde ke dnu. Americké námořnictvo nikdy mořím nevládlo. Mořím vládly prachy, vytahané Spojenými státy ze svých vazalů nevýhodnými smlouvami, ze kterých se budovala prosperita Ameriky a její vojenská síla. Dnes se státy (až na Evropu) emancipují, hodlají jednat v systému " já pán, Ty pán", krvavé převraty si už každý rozmyslí a tudíž penězovody došly. Jen Fiala by poslal nějaké důchodcovské prachy aby deklaroval svou loajalitu a možná Litva, jiný trouba takový na světě není. Takže první si lízlo chudoby vojenské námořnictvo. Třeba Jethro Gibbs z Námořní vyšetřovací služby zjistí, co je za tím. Bude to pokračovat! Nikdo už není na americké vysávání celého světa zvědavý.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Výzva Fialovi z řad jeho ODS jde dále, než kdo čekal

15:50 Výzva Fialovi z řad jeho ODS jde dále, než kdo čekal

Jiří Minčič, člen ODS z Libereckého kraje, sepsal další díl svého občasníku „Bájná lhavost“, v němž …