Cenzura jak vyšitá? Rozhlas poslankyni SPD vyškrtl větu „Lidé jsou trestáni za názor“

26.09.2021 19:54

Poslankyně a lídryně SPD pro nadcházející volby Karla Maříková, která měla kdysi problémy se svými výroky o migrantech, má nyní těžkosti i s Českým rozhlasem. Ten prý vystřihl část její odpovědi v předvolebním spotu. Slova o trestání za názor jsou zřejmě ve veřejnoprávním médiu nepřípustná.

Cenzura jak vyšitá? Rozhlas poslankyni SPD vyškrtl větu „Lidé jsou trestáni za názor“
Foto: SPD
Popisek: Karla Maříková je poslankyní Parlamentu ČR za Svobodu a přímou demokracii (SPD)

Anketa

Byla Angela Merkelová přínosem pro Evropu?

13%
80%
hlasovalo: 16952 lidí

Poslankyně Maříková v rámci předvolební vizitky pro regionální stanici Český rozhlas Karlovy Vary odpověděla na jednu z několika otázek následující formulací: „Společnost je dlouhodobě rozštěpená a zpolitizování koronaviru to jen prohloubilo. Krásným příkladem toho je očkování proti onemocnění covid-19, které vláda využívá k rozdělování lidí na dvě kategorie a neštítí se do toho zatahovat taky děti. Dalším příkladem je cenzura, kdy jsou lidi udáváni a trestáni za vlastní názor.“ – A právě tato slova byla z předvolební vizitky vystřižena.

Vedoucí redakce zpravodajství Českého rozhlasu Monika Červená se ke kauze cenzurování političčiny odpovědi vyjádřila v e-mailu přímo Maříkové následovně: „Podle vedení zpravodajství ČRo i stanice ČRo Karlovy Vary jde o porušení pravidel pro natáčení a vysílání vizitek krajských volebních lídrů ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021, konkrétně článku č. 9, který říká, že regionální studio musí odmítnout vysílání odpovědi nebo jejich částí, které jsou v rozporu s právním řádem ČR, Kodexem Českého rozhlasu nebo těmito pravidly. Z toho důvodu jsme tuto informaci z Vaší odpovědi vystřihli.“

Červená následně ještě Maříkovou upokojuje, že zcenzurování její odpovědi nemělo vliv na kontext ani plynulost jejího vyjádření. Politička Maříková poskytla redakci ParlamentníchListů.cz  screeny z inkriminovaného emailu.

Maříková má s cenzurou již své zkušenosti. Poslankyně v jednom ze svých dřívějších příspěvků na Facebooku napsala výrok: „Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU.“ Za což ji poté chtěla vyšetřovat a stíhat policie, zda se nejedná o podněcování k nenávisti. Sněmovní mandátový a imunitní výbor poté ale nedoporučil Maříkovou ke stíhání vydat a policejní žádosti nevyhověl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David vysvětluje: Kurze odstřelili? Vadily názory na migraci. Byl najat muž na špinavou práci. Za ohromné peníze

9:23 Ivan David vysvětluje: Kurze odstřelili? Vadily názory na migraci. Byl najat muž na špinavou práci. Za ohromné peníze

Poslanec Evropského parlamentu Ivan David (SPD) sepsal komentář o hluboké nenávisti „hluboké unie“ a…