Češi jsou údajně zloději. EU je v tom ale prý o dost výkonnější

20.11.2012 10:53

Evropský účetní dvůr již poosmnácté v řadě neschválil hospodaření EU v předcházejícím roce. Europoslanec ODS Ivo Strejček upozorňuje na zajímavé souvislosti.

Češi jsou údajně zloději. EU je v tom ale prý o dost výkonnější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eura, ilustrační foto
reklama

V roce 2011 vynaložila Evropská unie celkem 129,4 miliardy eur. V úterý 6. listopadu 2012 byla na internetových stránkách Evropského účetního dvora vyvěšena zpráva této instituce, která daňové poplatníky informuje o tom, jak si unie s rozdělováním těchto peněz v roce 2011 počínala.

Vážná porušení finanční disciplíny

„Žádné povzbudivé čtení to není. Již osmnáct let v řadě nejvyšší kontrolní instance v EU nepřiznala evropskému rozpočtu absolutorium. Poosmnácté v řadě ve své zprávě identifikuje vážná porušení finanční disciplíny zejména v oblasti plateb, kde ´odhadovaná míra chyb činila v roce 3,9 procenta evropského rozpočtu.´ Zkuste si rychle přepočítat, kolik jsou přibližně čtyři procenta ze 130 miliard eur. Pěkná sumička, že? (5,2 miliardy eur, tedy zhruba 132,13 miliardy korun - pozn. red.). A podstatné je, že oproti roku 2010 se v roce 2011 míra chyb dokonce zvýšila!“ komentoval hospodaření EU Strejček.

Největší část evropského rozpočtu tvoří přímá finanční podpora a podpora trhu v zemědělství, tedy 43,8 miliardy eur ze 129,4 miliardy eur celkového rozpočtu. „Právě v této části, jako obvykle každý rok, našli auditoři Evropského účetního dvora závažná pochybení. Ze všech operací, které podléhaly kontrole, bylo plných 39 procent shledáno chybnými,“ upozorňuje Strejček.

A zpráva uvádí příklad: jednomu zemědělci v nejmenovaném členském státě EU (zpráva tuto zemi neuvádí) byla přiznána dotace na chov 150 ovcí. Při kontrole však onen zemědělec neměl ovci ani jednu.

Plných 57 procent kontrolovaných operací bylo zatíženo chybou

A dále, při kontrolách ve dvou členských státech (Itálii a Španělsku) Účetní dvůr zjistil četné případy, kdy pozemky vedené jako „trvalé pastviny“ a které byly evidovány jako pozemky na 100 procent způsobilé, byly pokryty hustým lesem, křovinami či skalisky.

Ještě hůř dopadla kapitola Rozvoj venkova, životní prostředí, rybolov a ochrana zdraví. Plných 57 procent kontrolovaných operací bylo zatíženo chybou. I zde není nouze o popis nejkřiklavějších podvodů.

V rámci kontroly, opět v Itálii, auditoři prověřovali poskytnutou dotaci na výstavbu „dvoupatrové budovy v zemědělském podniku, která měla zahrnovat laboratoř pro zpracování ovoce, skladovací prostor a terasu pro sušení ovoce“. Platební agentura přiznala k vybudování takové stavby částku 0,2 milionu eur. Kontroloři ovšem zjistili, že „budova má převážně znaky soukromého obydlí a nikoli zemědělské budovy“.

Chybných 59 procent operací. A tak to jde pořád dokola

„Ale pozor, je tu další děsivý příklad. Dle dohody s Mauretánskou islámskou republikou mohou plavidla EU lovit v jejích vodách výměnou za finanční příspěvek EU. ´Odlov nebyl dostatečně přesně monitorován a úlovky byly vyšší, než se předpokládalo. EU tak musela zaplatí Mauretánii navíc 1,9 milionu eur´,“ pokračuje Strejček.

I platby do regionální politiky dopadly mizerně. Tady bylo ze všech auditovaných operací zatíženo „nějakou“ chybou plných 59 procent finančních operací.

„A tak to jde pořád dokola. Chyby v podpoře zaměstnanosti a sociálních věcech, podvody ve financování vědy a výzkumu. Problémy v poskytování finanční pomoci ve správních a ´jiných´ výdajích, což jsou výdaje na provoz orgánů a institucí EU, financování lidských zdrojů evropských institucí, výdaje na budovy, vybavení, energie a informační technologie,“ zlobí se europoslanec.

Kdyby byla EU soukromá firma, skončila by před soudem

Poosmnácté v řadě, tedy osmnáct let po sobě, se Evropský účetní dvůr odmítnul podepsat pod závěrečný účet předcházejícího roku.

„Co by se asi stalo se soukromou firmou, kdyby poosmnácté v řadě auditoři či úředníci finančního úřadu shledali vážná provinění ve vedení účetnictví, nesrovnalosti ve výdajích či dokonce zjevné podvody? Existovala by taková firma ještě? A nebyli by její majitelé již dávno – a oprávněně – ve vězení za podvody?“ ptá se Strejček.

„Česká média dnes a denně přinášejí informace o korupci a podvodech. To je správné a správnější především vždy, když jsou takové informace podpořeny rozhodnou akcí státního zastupitelství a policie. Dnes a denně podléháme představě, že Češi jsou zloději a podvodníci nejhoršího ražení. A hle! Poosmnácté v řadě je dobré si připomenout, že v tom ani trochu nejsme sami. To není omluva, to je popis dotacemi prošpikovaného prostředí, ve kterém na evropském kontinentě žijeme,“ uzavřel Strejček.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …