Česká policie hlásí pohyb Nočních vlků po republice

01.05.2015 15:32

Česká policie zaznamenala v republice několik lidí, kteří se hlásili k ruské motorkářské skupině Noční vlci blízké prezidentu Vladimiru Putinovi. Účastnili se připomínek konce druhé světové války, přepravují se spíš auty. Kolony jejich motorek se na silnicích netvoří. Oznámil to mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Policie podle něj situaci monitoruje a zatím neví o žádných mimořádných událostech.

Česká policie hlásí pohyb Nočních vlků po republice
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vlajka motorkářského gangu Noční vlci
reklama

Noční vlci ohlásili cestu do Berlína k uctění památky rudoarmějců, kteří před 70 lety padli při osvobozování Evropy na konci druhé světové války. Projet plánují Běloruskem, Polskem, Českou republikou, Slovenskem, Rakouskem a Německem. Do německého hlavního města chtějí přijet 9. května. Cestu Nočních vlků označili v zemích, kterými mají projíždět, různí političtí představitelé i aktivisté občanských sdružení za provokaci.

Podle Bocána policie na jednom ze čtvrtečních pietních aktů v Ostravě zastihla čtyři lidi, kteří měli na oblečení insignie Nočních vlků. "V žádném případě to nebyly osoby, které by se dostaly na motorkách do České republiky avizovanou trasou z Ruska," uvedl. Policisté také zaznamenali na Přerovsku pohyb aut a dvou motorek, jejichž osádky hlásily svoji příslušnost k Nočním vlkům a zčásti se do EU dostali z Ruska přes Polsko. "Nicméně to, že by zatím se někde pohybovaly nějaké kolony motorkářů tak, jak bylo avizováno předem, to v současné době potvrdit nemohu," dodal mluvčí.

České ministerstvo zahraničních věcí před týdnem odmítlo žádost Ruska o asistenci při cestě Nočních vlků Českem. Motorkáři měli podle české diplomacie sami podat příslušným českým orgánům žádosti o povolení. Na rozdíl od Polska ale Česko nechtělo znemožňovat vstup motorkářům, kteří mají platné vízum jiné země v schengenském prostoru a jejichž příjezd je v pořádku i podle české policie.

Z Moskvy ruští motorkáři vyrazili minulou sobotu, ale po bezproblémovém průjezdu Běloruskem jim na bělorusko-polské hranici polské úřady nepovolily vjezd do země. Neuspěla ani skupina, jež chtěla vjet do Litvy, která s Běloruskem sousedí na severozápadě. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve uvedl, že chystanou jízdu Nočních vlků Evropou považuje za reakci ruské vlády na nedávný průjezd amerického konvoje regionem. Prezident Miloš Zeman na cestě Nočních vlků nevidí nic špatného, dělá se z toho hysterie, řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Zahradila: Kolik dostanete od vietnamskejch komunistů? Nejspíš koordinovaná akce z Prahy, zapojen Člověk v tísni a slečna „Zdíša“, proslavená Xaverem

13:10 Útok na Zahradila: Kolik dostanete od vietnamskejch komunistů? Nejspíš koordinovaná akce z Prahy, zapojen Člověk v tísni a slečna „Zdíša“, proslavená Xaverem

Mezi Evropskou unií a Vietnamem bude platit nová dohoda o volném obchodu. Snažili se ji ale zarazit …