Česká smrt na koronavirus: 95letý pacient. Možná zemřel na něco jiného, řekl Prymula

22.03.2020 20:43

Nákaza novým koronavirem si v České republice vyžádala první oběť na životě. Jde o pacienta, který měl mnoho dalších zdravotních komplikací. Máme už i první vyjádření vládních činitelů.

Česká smrt na koronavirus: 95letý pacient. Možná zemřel na něco jiného, řekl Prymula
Foto: Facebookový profil ZZS HK
Popisek: Záchranáři v ochranných oblecích
reklama

Podle dostupných informací je první českou obětí nového koronaviru pětadevadesátiletý muž, který byl hospitalizován v Nemocnici Na Bulovce. Smrt potvrdila i samotná nemocnice. „Dnes, po sedmé hodině večerní zemřel ve věku 95 let v Nemocnici Na Bulovce pacient z Prahy, u kterého byl 18. března potvrzen Covid-19. Pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem,“ stojí v prohlášení na Twitteru.

 

Pacient podle nemocnice nebyl na jednotce intenzivní péče, nýbrž na standardním lůžku infekční kliniky. Měl voperovaný kardiostimulátor a trpěl závažnými chronickými problémy. Lítost nad smrtí pacienta vyjádřil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle kterého šlo o moment, se kterým se bohužel muselo počítat.

 

„Je třeba říct, že to byl 95letý člověk, byl v poslední době velmi vyčerpaný a měl řadu nemocí. Neměl projevy, které se u koronaviru projevují. Možná tedy zemřel na jiné onemocnění, ale statisticky je to bohužel první úmrtí na koronavirus v Česku,“ uvedl k úmrtí pro server iDNES šéf ústředního krizového štábu Roman Prymula. Podle něj 95letý pacient zemřel „spíše s koronavirem než na koronavirus“.

Podle informací Ministerstva zdravotnictví je v současné chvíli pozitivních pacientů již 1 120, testováno bylo 15 584 osob, vyléčených je šest lidí. Nemocnice Na Bulovce informuje, že na její infekční klinice je hospitalizováno celkem 27 pacientů s nemocí COVID-19, z toho pět na JIP.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…