Česká vláda řeší s Polskem problém se zářícími skleníky

30. 6. 2016 18:42

Česká vláda řeší s polskou stranou problém s polskými skleníky u českých hranic, které svým osvětlením obtěžují obyvatele příhraničních oblastí Liberecka. Dopad mají i na přírodu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už při společném zasedání české a polské vlády požádal premiérku Beatu Szydlovou, aby se touto věcí zabývala. O problému kromě toho jednají i ministerstva životního prostředí obou zemí. Sobotka to řekl při dnešních interpelacích v odpovědi na dotaz poslance ČSSD z Libereckého kraje Pavla Ploce.

Česká vláda řeší s Polskem problém se zářícími skleníky
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

České ministerstvo životního prostředí nyní apeluje na polské ministerstvo, aby projednalo s investorem takové úpravy, které zabrání úniku světla, uvedl Sobotka. Dodal, že poslední informace, které má MŽP k dispozici, uvádějí, že osvětlení skleníků kleslo o 30 až 40 procent kvůli prodloužení dne. Od 15. března bylo přisvětlování zcela vypnuto a počítá se s tím, že bude zcela vypnuto do září. „Na podzim budeme ověřovat, zda snížení intenzity setrvává a zda jsou provedená opatření dostačující,“ řekl Sobotka.

Na základě informací z médií, které polská strana ale zatím nepotvrdila, majitelé skleníků na základě protestů z české i saské strany zvažují, že skleníky odstíní. „Takže problém by měl v příští sezoně zmizet, neboť od září by měly být skleníky zakryté,“ sdělil Sobotka.

Uvedl také, že využil společného zasedání české a polské vlády ve Varšavě. „Já jsem požádal paní premiérku Beatu Szydlovou, aby se touto věcí zabývala. Upozornil jsem ji na to, že ten světelný smog, to světelné znečištění je něco, co komplikuje česko-polské vztahy i v příhraničí. Působí to zbytečně negativně. Polská premiérka přislíbila, že se tou věcí bude zabývat,“ dodal Sobotka. Další jednání o problému budou následovat, je to pravidelná agenda obou ministrů životního prostředí, informoval.

Problém se týká skleníků o rozloze deseti hektarů, které polská společnost Citronex vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów. Pěstuje v nich rajčata a okurky a plánuje další rozšíření. Podle měření astronomů svítí v noci skleníky podobně jako stotisícový Liberec. Světlo skleníků je vidět i ze vzdálenosti 60 kilometrů. Přemíra světla z Polska ohrožuje i Jizerskou oblast tmavé oblohy, která byla v Libereckém kraji vyhlášena v roce 2009 jako první v Evropě.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …