České Budějovice nejsou výjimka. Násilnosti se prý mohou opakovat i jinde

7. 7. 2013 19:58

Ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček varuje, že protiromské nepokoje hrozí i dalším českým městům. Podle něj jde o nový typ rasistické agrese, která je vyústěním nálad panujících ve společnosti. Nemusí prý směřovat proti romskému ghettu a účastníky nemusí být pouze extremisté.

České Budějovice nejsou výjimka. Násilnosti se prý mohou opakovat i jinde
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Praze proběhl pochod Roma pride 2012. Start byl na náplavce u Vltavy
reklama

Násilnosti podobné těm v Českých Budějovicích se podle Šimáčka mohou vyskytnout i jinde po republice. "Bohužel si myslím, že se něco podobného může stát v mnoha českých městech. Nemusí jít o vymezování se vůči skutečně chudým Romům či vůči nějaké menšině lidí, která žije ve velmi špatných podmínkách. Spíš se projevují nálady, které jsou ve většinové společnosti. V nějakém místě se najednou najde dost lidí, kteří si potřebují na někom vylít svou agresi," vysvětluje v rozhovoru pro on-line deník Týden.cz.

K extremistům se navíc prý přidávají i další lidé. "Prostě šlo o kluky, kteří se opíjeli, byli agresivní a měli potřebu si svou agresi nějakým způsobem vybít na někom jiném, v tomto případě na nejlacinějším cíli - na Romech. To se opravdu může stát kdekoli jinde," podotýká šéf vládní agentury.

Zdroj agrese tvoří ekonomická i politická situace

Nesnášenlivé projevy části české populace vůči Romům mohou podle Šimáčka souviset s ekonomickou stagnací nebo také politickou situací. To vše prý hraje roli a může tvořit zdroj agrese. "Neplatí to pro celou českou společnost. I v Českých Budějovicích, a zejména na sídlišti Máj, se našlo dost lidí, kteří dávali najevo, že mezi romskou komunitou a ostatními obyvateli sídliště nejsou žádné významnější problémy. Na sídlišti je potřeba vyříkat si základní věci, ale rozhodně není nutné chodit kvůli tomu do ulic a být agresivní," konstatuje Šimáček.

V případě sídliště Máj v Českých Budějovicích prý udělalo město chybu v tom, že zrušilo většinu hřišť a ponechalo jediné, kde se tak setkává mnoho lidí. Navíc by prý město mělo podporovat sociální služby. "Na tom sídlišti se nedá dělat moc jiných věcí než třeba přenocovat. Sídliště nemá dostatečné prostory pro volný čas, odpočinek a zábavu, což může být problém. Na druhou stranu město sídliště skvěle opravilo a vypadá hezky. Domácnosti, které jsem měl možnost navštívit, jsou nadstandardní. To místo vůbec nepřipomíná vyloučenou lokalitu," dodává Šimůnek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…