České dráhy změnily vedení, podnik očekává pozitivní změny. Zjistili jsme více

16. 12. 2016 16:25

Ve vedení Českých drah proběhla rychlá obměna. Nakolik se národní dopravce může pozitivně změnit díky dvěma personálním změnám? Může se Českým drahám, podniku s obřím rozpočtem, blýskat na lepší časy? Situaci kolem drah se ParlamentníListy.cz pokusily zmapovat.

České dráhy změnily vedení, podnik očekává pozitivní změny. Zjistili jsme více
Foto: red
Popisek: ČD - logo

České dráhy na tom v minulosti dle mnoha medializovaných názorů nebyly nejlépe. Není to tak dávno, co veřejným prostorem hýbaly informace o sporech ohledně půjčovny vlaků nebo naposled ohrožená mnohamiliardová zakázka na dopravu v jednotlivých krajích. ČD nemají takzvané zaknihované akcie, což je nyní podmínka, a právníci varovali, že by dráhy musely být automaticky ze všech soutěží vyloučeny.

Podnik také prohrával některé arbitráže a přišel o stovky milionů korun. Zdá se však, že existuje snaha obří železniční gigant posunovat kupředu. Mohou to naznačit i poslední personální změny ve vedení drah. Přicházejí náznaky, že národního dopravce čeká období zeštíhlování nebo zefektivnění a to v mnoha ohledech. Podnik před týdnem oznámil výměnu dvou členů představenstva společnosti.

Podle informací redakce zevnitř Českých drah jsou personální změny v představenstvu vnímány převážně kladně a s očekáváním pozitivní změny. I proto, že nově zvolení členové představenstva jsou zkušenými manažery z vlastních řad společnosti, kteří nebudou muset ztrácet čas seznamováním se s prostředím a obsáhlou problematikou Českých drah.

„Dozorčí rada společnosti České dráhy, a.s. na svém zasedání dne 7. prosince 2016 s okamžitu platností odvolala z funkce členů představenstva Mgr. Františka Bureše a doc. Romana Štěrbu. S okamžitou účinností byli do funkcí členů představenstva Českých drah, a.s. zvoleni Ing. Miroslav Kupec, doposud vrchní přednosta Depa kolejových vozidel Praha, a Ing. Martin Bělčík, doposud ředitel Odboru projektů a strategie Českých drah, a.s.,“ stojí v oficiálním prohlášení.

Jak tyto změny vnímají další lidé z vedení národního železničního dopravce? Redakce jich oslovila několik včetně předsedy představenstva a generálního ředitele ČD Pavla Krtka. „Částečnou obměnou našeho týmu, a to lidmi zevnitř Českých drah, posilujeme ekonomické řízení firmy. Oba noví členové získali ekonomický background a strategický nadhled ve svých předchozích působištích a díky několikaletému angažmá ve Skupině ČD jsou již dobře obeznámeni s železniční problematikou. To je zvlášť důležité v okamžiku, kdy se v rámci liberalizace ucházíme nejen o přízeň cestujících, ale také objednatelů veřejné dopravy. Naší společnou ambicí je udělat z Českých drah soběstačnou, efektivní a především konkurenceschopnou společnost, která na otevřeném evropském železničním trhu uspěje,“ sdělil redakci Krtek.

Jeden z členů dozorčí rady, která změnu ve vedení ČD udělala, to vidí trochu odlišně. „Koaliční vláda se dohodla na změně představenstva, došlo k obměně dvou manažerů, což vidím neutrálně a je to pro mě čistě politický akt. Nicméně respektuji situaci a očekávám, že politická garnitura si je vědoma své odpovědnosti a skutky nás přesvědčí, že jde o změny k lepšímu jak je deklarovánom, a ponesou za to odpovědnost,“ uvedl Vladislav Vokoun.

„Bereme to jako změny k lepšímu. Ti, kteří přišli, jsou profesionálové a rozumí úsekům, které mají na starosti,“ sdělil ParlamentnímListům.cz místopředseda představenstva ČD Ludvík Urban.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak trávili Vánoce uprchlíci? Smutný příběh, česká dobrovolnice popsala zážitky z Řecka

7:57 Jak trávili Vánoce uprchlíci? Smutný příběh, česká dobrovolnice popsala zážitky z Řecka

Dobrovolnice Anežka Polášková se portálu HateFree.cz svěřila se svými zážitky z Vánoc 2019, které st…