Jen za poslední čtvrt roku se hodnota půjček, které dlužníci patrně nikdy nesplatí, zvedla o celých šest miliard korun. „K poslednímu prosinci činí hodnota ztrátových pohledávek banky 18,7 miliardy korun. Tyto úvěry se týkají Ruska, Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu a Tuniska,“ sdělil mluvčí České exportní banky Petr Križan.
Riziko je však ještě větší. Celkově eviduje banka ke konci loňského roku 33,4 miliardy pohledávek „se selháním“, tedy takových, se kterými má větší či menší potíže se splácením. Přinejmenším u části z nich hrozí, že se stanou ztrátovými. Mnoho peněz má banka v projektech v Rusku či na Ukrajině, kde se zhoršuje ekonomika a rychle roste investiční riziko.
Ztráty buď bance proplácí státní exportní pojišťovna EGAP, nebo je musí banka odepsat. V každém případě jde škoda na vrub státu.
EGAP uhradí pojistné plnění špatných obchodů
Největším zásahem do hospodaření obou institucí se loni stalo odeslání půjčky, již banka poskytla na stavbu ocelárny Slovakia Steel Mills na východě Slovenska. Nový závod stavěli slovenští finančníci Braňo Prieložný a Mário Hoffmann za finační podpory J&T. Továrna se ocitla ve finančních problémech hned po spuštění a loni zkrachovala. Česká exportní v ní utopila 4,5 miliardy korun. Ty jí bude muset pojišťovna postupně uhradit na pojistném plnění.
Pojišťovna EGAP má na výplatu pojistek kapitálu peněz dost. Na účtech jí leží 25 miliard korun rezerv. Z toho deset miliard nashromáždila na dotacích od státu, zbytek vydělala na pojišťovacích obchodech. Letos však bude muset na tento polštář sáhnout, aby mohla ztráty z půjček vykrýt.
Banka se nyní rozhoduje, jak stále se zhoršující úvěrové portfolio vyčistit.
ČEB chce špatné pohledávky prodat
Nový plán, jak to provést, na přelomu roku připravilo vedení České exportní v čele s ředitelem Karlem Burešem. „Banka navrhuje prodat všechny ztrátové pohledávky ve veřejné soutěži. Prodej by měl proběhnout co nejdříve, bez dalších odkladů. První mají přijít na řadu pohledávky za několika ruskými sklárnami, na jejich koupi už teď má banka předběžné dvě nabídky,“ říká zdroj detailně informovaný o dění v bance. „Prodej je třeba provést transparentně, aby se z něj získala co nejlepší cena,“ dodává. Banka zatím nechce tyto informace detailně komentovat. „Mohu potvrdit, že Česká exportní aktivně usiluje o řešení problémových pohledávek a diskutuje možnosti s akcionáři. Prodej je jedna z možných variant, záleží na výtěžnosti,“ říká mluvčí ČEB Petr Križan.
Šéf dozorčí rady banky Marian Proš, náměstek ministra financí potvrzuje, že se do dlouho odkládaného problému má konečně sáhnout: „Jsme proto, aby se portfolio banky vyčistilo rychle, najednou. O přesné strategii se rozhodne na jednání dozorčí rady 19. února,“ říká.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bra