Česko očekává příliv imigrantů z Ukrajiny. Země je prý připravená

22.02.2014 21:34

Česká republika je podle Ministerstva vnitra připravena přijmout na stovky imigrantů z Ukrajiny. Problém by nastal teprve tehdy, kdyby uprchlíků byly tisíce, což prý ale není pravděpodobné. Jak píše server iHNed.cz, například v pátek z rozbouřené Ukrajiny přijeli jen tři lidé.

Česko očekává příliv imigrantů z Ukrajiny. Země je prý připravená
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se konal protest proti situaci na Ukrajině. Janukovyčovi příznivci chyběli
reklama

„Pokud bychom přešli ze stovek k tisícům, tak bychom se pravděpodobně řídili typovým plánem krizového řízení," řekl serveru iHNed.cz ředitel odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Podrobnosti ale nesdělil, jsou prý ve stupni utajení.

Haišman ale tak dramatický příliv uprchlíků nečeká. Podle něj vyvstává jiný problém - jak naložit s Ukrajinci, jimž v Česku skončí přechodný pobyt a nesplní podmínky pro jeho prodloužení. Ministerstvo je ale do rozbouřené země nebude chtít pustit. „Když nesplní podmínky, budou tu moci zůstat až do vyřešení situace na Ukrajině," uvedl ředitel odboru.

Vysoké školy jsou připraveny pomoci studentům

Pomoc uprchlíkům slíbily také české vysoké školy. Podle serveru nabídne Univerzita Karlova zhruba dvaceti studentům možnost dokončit svá studia v Praze prostřednictvím Stipendia Václava Havla. Nabídka se ale týká pouze těch, kteří byli postiženi přímou perzekucí na Ukrajině.

„Předpokládáme přijetí deseti až dvaceti studentů, případně i více. Vše bude záležet na aktuálních okolnostech," uvedl mluvčí univerzity Petr Podzimek. Podobnou pomoc nabídla i Univerzita Palackého v Olomouci.

Od listopadu především v Kyjevě pokračovaly protesty, které vedly k nynější komplikované situaci v zemi a v týdnu také k tvrdým střetům mezi pořádkovými silami a demonstranty s desítkami obětí. Násilí ukončila dohoda, kterou zprostředkovali ministři zahraničí Polska, Francie a Německa a která fakticky znamenala prohru prezidenta Viktora Janukovyče.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…