Česko pošle Turecku sedm set milionů. Na uprchlíky

28.11.2015 7:10

Sedm set milionů korun. To je částka, kterou by měli poskytnout Češi na pomoc Turecku v uprchlické krizi. Na pomoc syrským běžencům v Turecku by měla Evropská unie uvolnit celkem tři miliardy eur během následujících dvou let. Uvedly to Lidové noviny.

Česko pošle Turecku sedm set milionů. Na uprchlíky
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti
reklama

Půl miliardy eur poputuje do Turecka z rozpočtových rezerv, zbylé peníze by měly mezi sebou vybrat členské země. „A to podle kvót, které kopírují výši ročního příspěvku do unijního eráru,“ konstatují Lidové noviny.

Klíč je nastaven také podle hospodářské výkonnosti země, Česká republika tak zaplatí více než Maďarsko i Slovensko. Nejvíce by měli zaplatit Němci. 

Podle státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy by Česko nemělo s těmi penězi mít problém. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) musí však být turecké úřady na oplátku vstřícné. „Můžeme přispět za podmínky, že Turecko okamžitě zastaví ilegální příliv uprchlíků do Evropy, zlikviduje pašerácké bandy a začne přísně rozlišovat mezi válečnými a ekonomickými migranty,“ řekl. 

Jak následně noviny poznamenávají, rozhodující slovo v hospodaření s penězi bude mít Brusel. Fond je totiž legálním úplatkem, jak zastavit v Turecku příliv uprchlíků do Evropy. V Turecku se tak budou stavět nejen nové uprchlické tábory, ale rovněž přijímací centra. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …