Česko se chce přátelit s Íránem. Vyráží tam podnikatelská delegace

03.09.2014 20:07

Do Íránu se ještě tento měsíc vydá první česká podnikatelská mise, která by měla otevřít příležitosti pro české firmy, a obě země urychlí přípravy dohod o zamezení dvojího zdanění a ochraně investic. Po dnešním jednání s náměstkem íránského ministra zahraničí Madžídem Tachtem Ravančím to řekl jeho český protějšek Martin Tlapa.

Česko se chce přátelit s Íránem. Vyráží tam podnikatelská delegace
Foto: Daniela Černá
Popisek: Mezi účastníky byl i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
reklama

Ravančí se sešel i se šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Podle něj bude další diplomatické i ekonomické sbližování s Íránem záviset na pokroku jednání Teheránu se západními mocnostmi o vyřešení sporů okolo kontroverzního íránského jaderného programu, kvůli němuž Západ na středoasijskou zemi uvalil obchodní sankce.

Podnikatelskou misi do Íránu organizuje Hospodářská komora, podle níž se jí zúčastní zástupci více než 20 podniků. Uskuteční se od 13. do 17. září a delegaci povede náměstek Tlapa. Podle něho mají o proniknutí na íránský trh zájem dopravní, strojírenské nebo textilní firmy.

„V případě, že dojde k uvolnění sankčního režimu, bude opravdu důležité být na tomto trhu jako první, navíc české firmy mají Íránu a celé Střední Asii mnoho co nabídnout," poznamenal k chystané cestě podnikatelů prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který se dnes s Ravančím také setkal. „Máme i na co navazovat, vždyť Írán a Českou republiku pojí historické obchodní vazby, stojící na pevných základech vybudovaných v 60. a 70. letech minulého století," dodal Dlouhý.

Tlapa se s íránským kolegou dohodl také na urychlení příprav podpisu dohod o zamezení dvojího zdanění a ochraně investic, které Česko a Írán nemají uzavřené a které jsou významné pro prohlubování ekonomické spolupráce.

Ravančí dnes české partnery rovněž seznámil s vývojem ženevských jednání o řešení sporů o jaderný program Teheránu. Do konce listopadu by měla být dojednána trvalá dohoda mezi Íránem a západními mocnostmi. „Já jsem za naši stranu řekl, že pro nás je to podmínka a předpoklad dalšího pokroku. Pokud se tyto rozhovory nepodaří dokončit, tak se může leccos rozplynout z těch našich představ," upozornil Zaorálek. Podle Tlapy panuje ohledně úspěchu jednání optimismus, stále ale zbývá řadu rozporů dořešit.

Írán loni 24. listopadu se šesti velmocemi - Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem - vyjednal předběžnou dohodu týkající se jaderného programu. Írán na půl roku zavazovala k omezení jaderného programu výměnou za zmírnění mezinárodních ekonomických sankcí. Definitivní dohoda by měla být dojednána do letošního 24. listopadu.

Česko a Írán usilují o obnovení vzájemného diplomatické zastoupení na úrovni velvyslanců, tuto otázku Praha nicméně přímo nespojuje s výsledkem ženevských jednání. Podle Tlapy by o této otázce měl Zaorálek jednat se svým íránským protějškem během podzimního zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. „Měli bychom se vrátit ke vztahu na úrovni velvyslanců. Obě strany jsou tomu nakloněny," konstatoval Tlapa. Zaorálek dnes také dostal pozvánku k návštěvě Teheránu.

Podle představitelů české diplomacie může Írán sehrát důležitou roli v boji proti islámskému extremismu na Blízkém a Středním východě. Pokud by se vztahy Česka s Íránem rozvíjely dobře, mohli by Íránci také zprostředkovat českým firmám přístup na afghánský nebo irácký trh, kde mají tradičně dobré kontakty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …