Česko si nevede dobře. Někdo v Bruselu nám to možná omlátí o hlavu, varoval Telička

27.06.2017 17:40 | Zprávy

V úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu usedl proti moderátorovi Janu Moláčkovi český europoslanec zvolený za hnutí ANO Andreje Babiše, místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. Česká republika podle jeho názoru prosazuje krátkozraké politické postoje a neuvědomuje si, že vyjednávací pozice naší země v EU je čím dál slabší. On nám asi nikdo nic nebude chtít mlátit o hlavu, i když někteří možná ANO, varoval Telička.

Česko si nevede dobře. Někdo v Bruselu nám to možná omlátí o hlavu, varoval Telička
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na přednášce pro studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

„My jsme součástí Evropské unie a můžeme být aktivní součástí nebo určitě aktivnější, ale cítím tady určitou pachuť vztahů s Českem z minulosti. V tuhle chvíli je to pachuť a také určité emoce, které teď vyvolávají ty blížící se volby,“ upozornil hned v úvodu Telička.

V případě kvót je podle Teličky názor České republiky správný. Host je přesvědčen, že u kvót bylo od počátku jasné, že budou štěpit Unii, a je přesvědčen, že také bylo jasné, že tento systém nebude fungovat.

„Otázka ovšem je, jak Česká republika umí prosazovat své záměry a alternativní návrhy... Když řeknete A, tak také musíte umět říct B, C, D, E, F a musíte pro to najít podporu,“ konstatoval Telička. Právě tohle zkrátka čeští politici nezvládají. Vede to k tomu, že nejsme schopni prosazovat své názory, ale také je naše role v EU marginalizována.

„Připravuje se celá řada dalších jednání, kde nám sice nikdo nemusí chtít nic vracet, i když se možná najde někdo, kdo nám to bude chtít otřískat o hlavu, ale může nastat situace ... kde bychom mohli najít pochopení pro naše stanovisko, ale proč by s námi někdo hledal shodu. My sami se převážně vlastní vinou v Unii marginalizujeme,“ rozjel se ve vysílání Telička.

„My si tady zahráváme s celou řadou příležitostí a se strategickými zájmy České republiky,“ varoval Telička.

Česká republika vysílá vůči EU tvrdé, ale nezralé vzkazy a ostatní partneři s námi odmítají jednat. A to je problém, protože zvlášť v době, kdy budou EU opouštět Britové, se bude jednat o novém a mnohem skromnějším rozpočtovém rámci EU. „A tady si myslím, že nám sice nikdo nic nebude mlátit o hlavu, ale v jednáních se často pohybujete na hraně a potřebujete najít podporu, a to se obávám, že se nám tady nepovede,“ zopakoval Telička.

Nakonec věnoval pár slov přijetí eura v Česku. Šéf hnutí ANO Babiš byl prý v této otázce vždy zdrženlivý. Telička se s ním úplně neshoduje, ale věří, že proběhne diskuse, ze které vzejde určitý kompromis.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…