Československo jsme mohli založit znovu, pravil v ČT Špidla

20.07.2017 22:30

Bývalý český premiér Vladimír Špidla (ČSSD) a někdejší slovenská premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zavzpomínali ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize na rozpad Československa.

Československo jsme mohli založit znovu, pravil v ČT Špidla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Špidla hned na úvod pořadu prohlásil, že odchod Václava Havla z postu federálního prezidenta byl podle něj posledním signálem, že společný stát Čechů a Slováků to má spočítané. Radičová jeden jediný okamžik definovat nechtěla, podle jejího názoru šlo o proces. Hosté se ovšem shodli na tom, že k rozdělení Československa mělo být vypsáno referendum.

„Naším politickým cílem bylo dosáhnout referenda o Československu. Podle mého názoru nikdo jiný nebyl oprávněn Československo rozdělit,“ konstatoval jasně český expremiér. „Kdyby bylo referendum, tak ono by nebylo o rozdělení Československa, ale o novém založení Československa na nových principech,“ doplnil.

K rozdělení Československa ale došlo jinak a historie se nedá vrátit, takže dnes už se nedozvíme, jak by to dopadlo, kdyby bylo vypsáno referendum o Československu. Jednu věc však Špidla jednoznačně ocenil. Je to skutečnost, že k rozdělení společného státu došlo tak poklidně.

Radičová prohlásila, že Slováci vnímali problémy na Slovensku a věřili, že si je dokážou lépe vyřešit sami. Doba Mečiarovy vlády však ukázala, že to byla poněkud mylná představa, protože nezaměstnanost na Slovensku vystřelila ke dvaceti procentům, proběhla divoká privatizace a tak podobně.

Dáma je toho názoru, že federace prakticky nefungovala a bylo třeba udělat nějakou změnu, jen nebylo zpočátku jasné, jak ta změna mohla vypadat. Ale dnes Slovensko patří mezi nejvyspělejší země světa stejně jako Česká republika, obě země však mají své problémy. Slovensko se podle Radičové potýká s neefektivní státní správou, s problémy v soudnictví a tak podobně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

19:54 Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

Premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s pravidelnou nedělní zprávou „Čau lidi“ na svém facebookovém prof…