Česku okamžité riziko terorismu nehrozí, tvrdí BIS

16.01.2015 15:53 | Zprávy
autor: dkr, čtk

Bezpečnostní informační služba nemá informace, že by Česku hrozilo okamžité teroristické nebezpečí. ČTK to řekl mluvčí BIS Jan Šubert. Reagoval tak na vyjádření šéfa evropského policejního úřadu Europol Roba Wainwrighta. Podle něj je riziko teroristických útoků v Evropě nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby.

Česku okamžité riziko terorismu nehrozí, tvrdí BIS
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Jiří Šubert, mluvčí BIS

Šubert poznamenal, že se nemůže vyjadřovat k situaci k Evropě, může ale mluvit o České republice. „My z našich domácích zdrojů ani od našich partnerských služeb nemáme horkou informaci, že by České republice hrozilo okamžité, bezprostřední nebezpečí. Potencionální riziko samozřejmě trvá," řekl Šubert. BIS podle něj dělá maximum, aby měla informace, pokud by do Česka přišel někdo s bojovým výcvikem nebo zkušenostmi v zahraničí. Mohl by podnikat násilné teroristické akce. „Hrozí riziko, že by takový člověk tady mohl podnikat násilné teroristické akce," poznamenal Šubert.

„Každý měsíc, někdy i týdně získáváme různé poznatky, zprávy, informace, že se někde něco děje, něco připravuje. Většinou to jsou zprávy, které nemají racionální základ," uvedl mluvčí BIS s tím, že na ověřování těchto zpráv věnují zpravodajci značné úsilí. Šubert zopakoval, že „nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jediný náš občan". „Jsou to otazníky, kterými se intenzivně zabýváme ve spolupráci s naší rozvědkou a zahraničními partnery," dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…