Česku okamžité riziko terorismu nehrozí, tvrdí BIS

16.01.2015 15:53 | Zprávy
autor: dkr, čtk

Bezpečnostní informační služba nemá informace, že by Česku hrozilo okamžité teroristické nebezpečí. ČTK to řekl mluvčí BIS Jan Šubert. Reagoval tak na vyjádření šéfa evropského policejního úřadu Europol Roba Wainwrighta. Podle něj je riziko teroristických útoků v Evropě nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby.

Česku okamžité riziko terorismu nehrozí, tvrdí BIS
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Jiří Šubert, mluvčí BIS

Šubert poznamenal, že se nemůže vyjadřovat k situaci k Evropě, může ale mluvit o České republice. „My z našich domácích zdrojů ani od našich partnerských služeb nemáme horkou informaci, že by České republice hrozilo okamžité, bezprostřední nebezpečí. Potencionální riziko samozřejmě trvá," řekl Šubert. BIS podle něj dělá maximum, aby měla informace, pokud by do Česka přišel někdo s bojovým výcvikem nebo zkušenostmi v zahraničí. Mohl by podnikat násilné teroristické akce. „Hrozí riziko, že by takový člověk tady mohl podnikat násilné teroristické akce," poznamenal Šubert.

„Každý měsíc, někdy i týdně získáváme různé poznatky, zprávy, informace, že se někde něco děje, něco připravuje. Většinou to jsou zprávy, které nemají racionální základ," uvedl mluvčí BIS s tím, že na ověřování těchto zpráv věnují zpravodajci značné úsilí. Šubert zopakoval, že „nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jediný náš občan". „Jsou to otazníky, kterými se intenzivně zabýváme ve spolupráci s naší rozvědkou a zahraničními partnery," dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

4:46 „Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

Jak to dopadá, když se má omluvit za nepravdivé nařčení neziskovka vedená Václavem Moravcem? Takovou…