Český ministr zahraničí vítá ocenění Sencova vězněného v Rusku

27. 10. 2018 10:11

Český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) vítá udělení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi, vězněnému v Rusku. Sencovova osobní statečnost nám připomíná význam závazku České republiky hájit lidská práva ve světě, uvedl Petříček na twitteru. Cenu udělil ve čtvrtek kritikovi ruské okupace Krymu Evropský parlament (EP). Předseda EP Antonio Tajani uvedl, že Sencov je symbolem boje za osvobození politických vězňů v Rusku i ve zbytku světa. Ruská diplomacie označila udělení ceny za zpolitizované rozhodnutí.

Český ministr zahraničí vítá ocenění Sencova vězněného v Rusku
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

„Upřímně gratuluji ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi k získání letošní Sacharovovy ceny. Oleh Sencov si svou zásadovostí a pevným morálním postojem vydobyl celosvětový respekt,“ sdělil Petříček. Sencov byl v Rusku odsouzen k 20 rokům vězení za to, že se údajně na jaře 2014 se svým společníkem pokusil na ukrajinském poloostrově Krym okupovaném Rusy podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná. Podle mezinárodní organizace Amnesty International odsouzení předcházel nespravedlivý proces.

„Věříme, že si Oleh Sencov bude moci Sacharovovu cenu v prosinci osobně převzít a Rusko propustí vězně svědomí, které zadržuje v souvislosti s protiprávní anexí ukrajinského Krymu,“ oznámilo na svém webu Ministerstvo zahraničních věcí ČR. „Případ Oleha Sencova, který je společně s desítkami dalších ukrajinských občanů neoprávněně vězněn v Rusku, Česká republika pozorně sleduje již od roku 2014. Dlouhodobě též upozorňujeme na stále se zhoršující situaci v oblasti lidských práv a svobod na Krymu, který považujeme za integrální součást Ukrajiny,“ doplnil úřad.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová se naopak kroku Evropského parlamentu podivila. „Je to naprosto zpolitizované rozhodnutí. Na jakém základě bylo přijato a jak bylo motivováno, já osobně nevím,“ citovala agentura TASS její odpověď na dotaz novinářů k ocenění Sencova.

Filmař Sencov držel ve vězení na severu Sibiře od 14. května protestní hladovku. Hladovkou se domáhal osvobození všech ukrajinských politických vězňů z ruských věznic. Naživu byl udržován kapačkami ve vězeňské nemocnici. Řada umělců a politických představitelů po celém světě upozorňovala na jeho zhoršující se zdravotní stav. Na začátku října oznámil Sencov, že hladovku ukončí, protože mu proti jeho vůli hrozilo zavedení nucené výživy.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

20:59 Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

Zpěvák Tomáš Klus se na svém Facebooku tvrdě pustil do textaře a zpěváka Jaromíra Nohavici. Připomín…