Na úvod organizátoři zvolili potemnělou filmovou adaptaci románu Ladislava Fukse režiséra Juraje Herze, který v dubnu zemřel ve věku 83 let. V minulosti plánoval další spolupráci s Fuksem, komunistický režim mu v tom ale zamezil. I Spalovač mrtvol, který vznikl právě v roce 1968, šel krátce po uvedení do trezoru.
„Najednou získal na strašlivé aktuálnosti, protože byl o konformistovi. Po srpnu se nejžádanějšími typy stali právě konformisté. Najednou byl zoufale aktuální: o lidech, kteří otáčeli. Proto ho zakázali,“ poznamenal Herz k filmu s charakteristickou hlavní postavou Karla Kopfrkingla, kterého ztvárnil Rudolf Hrušínský starší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Bez svobody slova není demokracie
To máte svatou pravdu, ale proč tedy nerespektujete názory druhých? Myslím těch, co s vámi nesouhlasí. Proč je shazujete, urážíte a najímáte lidi jako Foltýn nebo vůbec celý ten váš slavný boj proti dezinformacím? Vždyť to není opět nic jiného než snaha umlčet ty, co s vámi nesouhlasí.
Další články z rubriky

11:33 Pozvali Konečnou, pozvali Rajchla. A pak začalo na ČT peklo
„Opravdu tady někdo chce rozpoutat válku s jadernou velmocí? Jsme normální? Je naším cílem mír, nebo…
- 7:50 Trest smrti. Odměna přes 2 miliony korun. Vyšetřování Kirkovy vraždy se rozjelo
- 21:20 Dnes Polsko, zítra Česko? Pekarová má po ruském útoku jasno
- 19:20 „Foltýni, Ludwigové, Mácové.“ Dan Vávra po vraždě Kirka vytáhl jména
- 17:37 Vadim Petrov: Fiala leží Čechům v žaludku víc než komunisté
- 13:00 Okamura s pilou. Jenže ono se toho na akci SPD semlelo víc