Český účet za sankce vůči Rusku jde do desítek miliard

05.09.2014 7:15 | Zprávy

Český účet za sankce vůči Rusku přijde nejméně na 19 miliard. Nový odhad přinášejí Lidové noviny s tím, že se týká jednoho roku od letošního září. Efekty sankcí se navíc přelévají do dalších oborů, které přímo nezasáhly. Ty prý mohou mít silnější dopad než samotné sankce proti Rusku.

Český účet za sankce vůči Rusku jde do desítek miliard
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Debata nad dopady sankcí, které byly zavedeny jako reakce na agresi Ruska vůči Ukrajině, je stále aktuální. LN zjistily nový odhad, podle něhož čeští exportéři přijdou o zakázky za desítky miliard korun. To je prý podstatně více, než se očekávalo. Exportní a garanční pojišťovací společnost tvrdí, že pouze v pojištěném vývozu dosáhne výpadek během jednoho roku až 19 miliard korun.

EGAP dále uvádí, že jde o obchody, které nebude možné navzdory očekáváním vzhledem k „sankční válce“ a celkovému napětí mezi EU a Ruskem uskutečnit. Společnost prý již zaznamenala výpadek ve vývozu na Ukrajinu ve výši více než deset miliard korun.

LN mají k dispozici vládní materiál, z něj mimo jiné vyplývá, že je ohroženo na 750 pracovních míst v českém průmyslu. To vše v důsledku již schválených evropských a ruských sankcí.

Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy zatím nebylo možné vyčíslit případné další dopady z teprve chystaných sankcí, o kterých EU nyní jedná.

Nepřímé dopady sankcí mohou být citelné

„Efekty sankcí se navíc přelévají do dalších oborů, které přímo nezasáhly. Tyto dopady nelze přesně vyčíslit, ale mohou mít silnější dopad než samotné sankce proti Rusku,“ citují LN Prouzu. Vláda se proto podle něj chystá urychlit schvalování opatření ke zmírnění sankcí. Jde zvláště o tzv. kurzarbeit.

Celkový dopad sankcí a jejich důsledků může být citelný, ale podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy by prý neměl ohrozit nadějné oživení české ekonomiky.

Vláda hledá kromě kurzarbeitu a podpory exportu i další způsoby, jak kompenzovat zhoršené česko-ruské hospodářské vztahy. Kabinet údajně chystá například podporu turismu, a to včetně lázeňské a zdravotnické turistiky, které mohou zaznamenat odliv ruských klientů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…