Český účet za sankce vůči Rusku jde do desítek miliard

5. 9. 2014 7:15

Český účet za sankce vůči Rusku přijde nejméně na 19 miliard. Nový odhad přinášejí Lidové noviny s tím, že se týká jednoho roku od letošního září. Efekty sankcí se navíc přelévají do dalších oborů, které přímo nezasáhly. Ty prý mohou mít silnější dopad než samotné sankce proti Rusku.

Český účet za sankce vůči Rusku jde do desítek miliard
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Debata nad dopady sankcí, které byly zavedeny jako reakce na agresi Ruska vůči Ukrajině, je stále aktuální. LN zjistily nový odhad, podle něhož čeští exportéři přijdou o zakázky za desítky miliard korun. To je prý podstatně více, než se očekávalo. Exportní a garanční pojišťovací společnost tvrdí, že pouze v pojištěném vývozu dosáhne výpadek během jednoho roku až 19 miliard korun.

EGAP dále uvádí, že jde o obchody, které nebude možné navzdory očekáváním vzhledem k „sankční válce“ a celkovému napětí mezi EU a Ruskem uskutečnit. Společnost prý již zaznamenala výpadek ve vývozu na Ukrajinu ve výši více než deset miliard korun.

LN mají k dispozici vládní materiál, z něj mimo jiné vyplývá, že je ohroženo na 750 pracovních míst v českém průmyslu. To vše v důsledku již schválených evropských a ruských sankcí.

Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy zatím nebylo možné vyčíslit případné další dopady z teprve chystaných sankcí, o kterých EU nyní jedná.

Nepřímé dopady sankcí mohou být citelné

„Efekty sankcí se navíc přelévají do dalších oborů, které přímo nezasáhly. Tyto dopady nelze přesně vyčíslit, ale mohou mít silnější dopad než samotné sankce proti Rusku,“ citují LN Prouzu. Vláda se proto podle něj chystá urychlit schvalování opatření ke zmírnění sankcí. Jde zvláště o tzv. kurzarbeit.

Celkový dopad sankcí a jejich důsledků může být citelný, ale podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy by prý neměl ohrozit nadějné oživení české ekonomiky.

Vláda hledá kromě kurzarbeitu a podpory exportu i další způsoby, jak kompenzovat zhoršené česko-ruské hospodářské vztahy. Kabinet údajně chystá například podporu turismu, a to včetně lázeňské a zdravotnické turistiky, které mohou zaznamenat odliv ruských klientů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se perou! Krysa... drsný výrok na adresu Kláry Samkové, která tuší Okamurův konec. Politici SPD reagují na plán Soukupa

19:30 Už se perou! Krysa... drsný výrok na adresu Kláry Samkové, která tuší Okamurův konec. Politici SPD reagují na plán Soukupa

„Krysy opouštějí loď jako první,“ varuje český podnikatel a člen SPD Jan Čížek před občanskou aktivi…