Čeští soudci mají kontakty s mafií, tvrdí BIS

07.09.2011 12:27

Ve výroční zprávě BIS stojí, že česká justice na tom není nejlépe. Zatěžuje ji korupce, vynášení citlivých informací, pochybné kontakty s mafií i liknavost. Jejich činnost ale zatím nebyla potrestána kvůli vymezenému postavení soudců.

Čeští soudci mají kontakty s mafií, tvrdí BIS
Bezpečnostní informační služba (BIS) vydala výroční zprávu za rok 2010. A nešetří v ní kritikou na adresu českých soudců. Justice je prý prolezlá korupcí a vztahy s podsvětím. Soudci a státní zástupci však kvůli svému vymezenému postavení nejsou potrestáni.

Jako ukázkový příklad uvádí BIS propojení části pedagogů plzeňské právnické fakulty s představiteli policie, státní správy a s advokáty. "I v roce 2010 byly zaznamenány případy nestandardního jednání některých soudců a státních zástupců, jež představovaly ohrožení řádného výkonu justice," shrnuje zpráva BIS.

Související: Komisi pro kontrolu BIS povede Richard Dolejš

"Dysfunkce 'plzeňského typu' byla opakovaně zjištěna i na dalších vysokých školách v ČR. Zejména na školách zaměřených na právnické vzdělání a veřejnou správu představují negativní jevy jako protekcionismus vůči prominentním studentům, existence 'rychlostudentů' či obcházení akreditací formální spoluprací se zahraničními školami závažná rizika z hlediska vytváření nových klientelistických sítí v oblasti justice, státní správy a samosprávy," konstatuje výroční zpráva.

SLEDUJEME TÉMA Korupce

V loňském roce se tak jednalo i o zmanipulování soudních řízení, úniky informací z databází soudů či korupční jednání. Sice taková jednání mají znaky kriminálních činů, jak píše BIS, vzhledem k postavení soudců je ale nelze postihnout.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…