Čeští vojáci v Mali odrazili útok ozbrojeného muže. Dnes byl zatčen

22.03.2016 21:53

Maliská policie zatkla po pondělním útoku na sídlo vojenské výcvikové mise EU v maliské metropoli Bamaku 19 osob. Uvedla to dnes místní policie. Útok skupinky radikálů na velitelství, na jehož odražení se podle české armády podíleli i čeští vojáci, nikoho z mise nezranil. Zvýšil ale podle AP obavy, že islamisté jsou s to v oblasti udeřit kdykoli a kdekoli.

Čeští vojáci v Mali odrazili útok ozbrojeného muže. Dnes byl zatčen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes sdělil, že čeští vojáci v pondělí v Mali odrazili útok muže vyzbrojeného útočnou puškou na velitelství výcvikové mise EU, kterou hlídají. Útočníka ve spolupráci s Malijci zneškodnili, píše ČTK.

Vyšetřování incidentu pokračuje. Zatím není ani jisté, kolik bylo útočníků. Zdroj blízký misi EU hovořil o čtyřech, maliské úřady asi o třech ozbrojencích. „Hledáme jednoho z teroristů, který je zraněn a jemuž se podařilo utéci,“ citovala dnes agentura AFP jednoho z maliských vyšetřovatelů. U úřadů a na několika dalších místech v Bamaku byla posílena bezpečnost.

Mezinárodní síly pomáhají v posledních letech místní vládě bojovat s islamisty

Terčem útoku byl hotel, kde je velení téměř 600 příslušníků mise EU. „Útočníci se pokusili probít přes vchod a jeho strážci zahájili palbu. Jeden útočník byl zabit. Střelba pokračovala několik minut,“ citoval Reuters jednoho očitého svědka. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Mezinárodní síly pomáhají v posledních letech místní vládě bojovat s islamisty, kteří v Mali začali na severu země obsazovat celá území. Mezinárodní intervence je zahnala, ale některé jejich ozbrojené skupiny jsou stále činné. K útoku, kdy v listopadu v jiném hotelu v Bamaku zabili extremisté 20 lidí, se přihlásila místní odnož teroristické sítě al-Káida.

Česká armáda má v misi pod patronací Evropské unie asi 40 vojáků. Většina z nich střeží právě velitelství v hlavním městě na jihu země. Na starosti mají také doprovod velitele a štábu mise. Další čeští vojáci pak cvičí maliské kolegy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Získali jsme tajně pořízený záznam z pražského magistrátu. Zle, pane Pospíšile, zle je. Jde o vás

11:54 Získali jsme tajně pořízený záznam z pražského magistrátu. Zle, pane Pospíšile, zle je. Jde o vás

Pražský magistrát je pýchou Pirátů. Poté, co přišli o své zástupce ve vedení městských částí Prahy 4…