Čeští zákonodárci budou na Ukrajině sledovat prezidentské volby

22.05.2014 19:00

Na průběh ostře sledovaného prvního kola voleb nového prezidenta Ukrajiny budou v neděli v rámci pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dohlížet i čeští zákonodárci. Na Ukrajinu dnes odletěli poslanci Marek Ženíšek (TOP 09) a Milan Šarapatka (Úsvit) a senátor Jaromír Štětina (za TOP 09).

Čeští zákonodárci budou na Ukrajině sledovat prezidentské volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny

„Naše mise za Parlamentní shromáždění OBSE je během prezidentských voleb na Ukrajině nutná a žádoucí. Jen samotná přítomnost zahraničních pozorovatelů přispěje k tomu, aby se volby uskutečnily naprosto regulérně a v klidu," uvedl v tiskovém prohlášení Ženíšek. Už podruhé v posledních týdnech bude z místa sledovat průběh hlasování na Ukrajině bývalý diplomat Šarapatka. V březnu byl spolu s poslancem Stanislavem Berkovcem (ANO) a starostou Vysokého Mýta Stanislavem Souškem (za ČSSD) přítomen Západem neuznanému referendu o připojení poloostrova Krym k Rusku. Debaty tehdy vyvolala i skutečnost, že na Ukrajině působil na pozvání belgické nevládní organizace spojované s krajní pravicí.

Senátor Štětina chce svým působením na Ukrajině současně podpořit Kyjev proti nátlaku Moskvy

Podle Šarapatkovy asistentky Nely Kreplové bude poslanec za Úsvit průběh voleb sledovat na místě vzdáleném zhruba 60 kilometrů od Kyjeva. Přesnou lokalitu se dozví až po příletu na Ukrajinu, řekla Kreplová ČTK.

Šarapatka sám už dříve uvedl, že informační válka o Ukrajinu zamlžila realitu a při pobytu na místě si chce udělat vlastní úsudek a informovat o tamním dění. „Budu mluvit o tom, co tam uvidím, ne o tom, co se případně očekává," prohlásil. Na Ukrajině se prý chce setkat i s českými krajany a informovat se, jak konkrétně by jim mohla česká vláda pomoci.

Senátor Štětina chce svým působením na Ukrajině současně podpořit Kyjev proti nátlaku Moskvy. „Jako při jiných volbách budu na Ukrajině provádět rutinní pozorovatelskou práci. Za mnohem důležitější však považuji svoji prostou přítomnost na Ukrajině. Jedu Ukrajinu podpořit v jejím odporu proti agresi Ruské federace," uvedl Štětina.

Prezidentské volby na Ukrajině považuje kyjevská vláda i Západ za klíčové pro další budoucnost země. Po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a nastolení prozápadní vlády čelila Ukrajina ruské anexi Krymu a nyní se potýká s proruskými separatistickými povstáními na východě státu, která vrhají stín na chystané hlasování. Z něj by podle Kyjeva a Západu měla vzejít legitimní hlava státu, která bude partnerem i pro Moskvu. Zda Rusko výsledek voleb uzná, je ale nejisté.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…