Chceme být ve vládě. Nikoliv jít do opozice, říká Svoboda

26.04.2010 10:24

Pokud se KDU-ČSL dostane po květnových volbách do parlamentu, ráda by šla do koalice s ODS, i když s ní není zajedno v sociálních tématech.

Chceme být ve vládě. Nikoliv jít do opozice, říká Svoboda
reklama

„Nepochybuji o tom," řekl předseda KDU-ČSL v rozhovoru deníku E15 na otázku,  jestli si myslí, že se lidovci dostanou do parlamentu. „Uvidíme. Bude záležet na tom, jak se nakonec rozhodnou váhaví voliči," podotkl dále Cyril Svoboda.

Podle KDU-ČSL je první variantou povolebního uspořádání koalice s ODS. „Tam je nám nejpohodlněji, protože jsme v tomto případě sociálním partnerem. V takovém spojenectví nám to sluší. Jsme to my, kdo prosazuje zájmy středních vrstev a chudších lidí. S občanskými demokraty si budeme dobře rozumět i v otázkách kolem NATO, v důrazu na soukromé vlastnictví, v podpoře podnikání," podotkl.

Koalice s ČSSD? Představitelné

Vládnout společně s ČSSD by pro lídra lidovců Cyrila Svobodu bylo obtížnější, ale představitelné. S ČSSD je podle něj ale vždy problém v euroatlantickém partnerství a v orientaci na západ od našich hranic.

„Na druhé straně si se sociální demokracií rozumím v evropských otázkách. Zároveň platí, že nemůžeme být levicovější než tato strana. Ať už to dopadne jakkoliv, jedno je jisté: v žádném případě se nebudeme účastnit takového projektu, který by se opíral o KSČM. A ani takový projekt nepodpoříme."

Dohoda na reformách

Každá z příštích vlád ale bude muset provést nějaké reformy. Zvláště ohledně důchodové reformy jsou politické strany rozděleny v názoru, jak by se měla provést. Svoboda k tomu pro E15 podotýká, že pokud by se na reformách dohodli lidé, co stojí za stranami, tak by je asi bylo možné uskutečnit.

„Dokážete si ale představit, jak se ODS a ČSSD dohodnou třeba na důchodové reformě? To by obě tyto strany musely rezignovat na své programy. Model Petra Nečase, který počítá s opt-outem, se diametrálně liší od představ Jiřího Paroubka. A i kdyby se nakrásně dohodly, čemuž vůbec nevěřím, výsledkem by byl kočkopes," zmínil Svoboda.

A budou lidovci usilovat o získání ministerských postů? „Určitě. Smyslem politické soutěže je vládnout, a nikoliv jít do opozice. Žádná z velkých stran nesestaví jednobarevnou vládu," doplnil k tomu lídr lidovců v rozhovoru pro E15. 

Čtěte také:
Ústecký mítink Paroubka: V mé vládě nebude ČSSD, ani ježibaby

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

21:30 Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

„Negativní roli v loňském roce sehrály krajské volby, kdy vláda nechtěla přijímat nepříjemná rozhodn…