Chomutov a mrtvý Rom: Padla silná slova směřující proti proudu. Budete koukat

30.05.2017 8:05

Rekonstrukci situace, jak se odehrála chomutovská tragédie, při níž střelec zabil řidiče dodávky, čtyřiatřicetiletého Roma Radka Šugara, popisuje dnešní MF Dnes.

Chomutov a mrtvý Rom: Padla silná slova směřující proti proudu. Budete koukat
Foto: chomutov-mesto.cz
Popisek: Chomutovské náměstí
reklama

Střelec z jednoho z panelových domů se hájí tím, že muže zastřelil, protože najížděl do lidí. Zachoval se tak, jak píše MF Dnes, jak nabádal šéf rezortu vnitra Milan Chovanec v souvislosti s teroristickými útoky. „Víceméně jde o to, aby lidé mohli použít zbraň pro osobní ochranu na principu ústavního zákona,“ říkal Chovanec v lednu k tomu, že lidé by měli mít ústavní právo zastřelit teroristu. 

Sedmatřicetiletý bývalý vězeňský dozorce Marek L. je nyní obviněn z vraždy a hrozí mu dvacet let vězení. Ve hře je však i to, že kriminalisté nakonec obvinění změní. 

Jeden z pěti bratrů zastřeleného muže však hovoří o popravě. Přiznává však i to, že jeho bratr skutečně opilý sedl za volant a chtěl ujet. „Jak ujížděl, přejel tetě nohu,“ popisuje Dušan Šugar. Přiznává tak, že jeho bratr skutečně najel autem do lidí, boural i zaparkovaná auta. I přesto však celý čin bere jako rasovou vraždu. 

Anketa

Je Donald J. Trump pro Evropu nespolehlivý partner, jak naznačuje Merkelová?

hlasovalo: 4384 lidí

S Markem L. prý nikdy nebyly žádné problémy. „Asi mu musely rupnout nervy. Křik a hádky jsou tu každý den. Vyběhl, pistoli držel oběma rukama a střílel z boku do míst, kde seděl řidič,“ popisuje jedna svědkyně. Rom byl pak na místě mrtvý.

V souvislosti s případem se pak ozvaly i hlasy, které střelce de facto obhajují. Jedním z nich je i aktivistka Lea Vojteková - Šofránková. „1. střih: Představte si Nice ve Francii, a tam muslim s kamionem najíždí do lidí. Kdyby tam zasáhl někdo s legálně drženou zbraní, mohlo být ušetřeno přes 80 životů, a dotyčný by byl oslavován jako hrdina. 2. střih: Akce Martina Konvičky na Staroměstském náměstí, kdy se někteří lidé převlékli za přívržence IS. To bylo křiku, to bylo řevu, že kdyby někdo dotyčné herce zastřelil, byl by v právu, protože se mohl obávat o život. 3. střih: Dodávka na chomutovském sídlišti, kterou řídil jistý Rom, najížděla do lidí a okolních aut. Do tohoto řádění se vložil jistý člověk, který po dodávce vypálil ze střelné zbraně a nakonec Roma zabil. Teď střelci hrozí 20 let vězení. Zvláštní dvojí metr...“ poznamenala.

Po svobodě střelci z Chomutova volá i komentátor Jiří X. Doležal na serveru Reflex.cz. „Žijeme v epoše teroristických útoků vedených auty. V Nice po útoku autem bezmála stovka mrtvých, v Berlíně dvanáct mrtvých. Náhodný svědek jednoho z útoků se pokusil teroristu zastavit, jel na motocyklu a pokoušel se otevřít dveře kamionu a dostat se k útočníkovi. Ten muž byl, zcela oprávněně, oslavován jako hrdina, protože riskoval při pokusu eliminovat teroristu svůj vlastní život,“ zmiňuje Jiří X. Doležal. A vzpomíná právě i na diskuzi, kdy se hovoří o tom, že by občané měli mít ústavně zakotvené právo držet střelnou zbraň i pro obranu před teroristickými útoky.

V souvislosti s vraždou v Chomutově se pak zeptal, co měl náhodný svědek a pozdější střelec dělat. „Zavolat policii a přihlížet, jak řidič útočící dodávky zabíjí lidi? Přes všechny tyhle otázky je střelec obviněn z vraždy a hrozí mu až dvacet let vězení. Jeho obvinění je tím nejhorším vzkazem pro občany, které si lze představit. V podstatě ten úřední akt říká: Nesmíte se bránit, když uvidíte násilí, nesmíte se mu postavit, jinak vás zavřeme! Což je v době stále hrozícího teroristického útoku zcela špatně,“ uzavřel Doležal se slovy, že veškerá rizika útoku má nést útočník.

Původní text ZDE

Tragédie pak podle MF Dnes prohloubila napětí mezi lidmi. „To je další incident na Romy. Je to hon na cikány,“ rozčiloval se jeden muž romského původu. Romové pak o víkendu dokonce uspořádali několik protestních akcí. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

15:04 Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

Jarda Jágr není zrovna nejostřejší tužka v penále, nechal se v uplynulých dnech slyšet řeporyjský st…