Chovám v kleci bolševika. Nový umělecký projekt Milana Knížáka

29.05.2013 14:01

Milan Knížák již v šedesátých letech založil skupinu Aktual, jejíž zcela unikátní styl označuje jako „předchůdce punku“. V nedávné minulosti skupina uspořádala comebackový koncert, na kterém Knížák zazpíval své starší hity. Nyní skupina přichází s novým CD, nazvaným „Chovám v kleci bolševika“.

Chovám v kleci bolševika. Nový umělecký projekt Milana Knížáka
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák
reklama

Rázný výtvarník a bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák již v roce 1967 založil skupinu Aktual, která glosovala tehdejší politické dění a tím prý o několik let předešla styl nazývaný „punk“. Knížák s přáteli Pavlem Tichým a Ivanem Čorim poprvé vystupovali symbolicky na Mezinárodní den žen v roce 1967, poté se jim prý podařilo proniknout na veřejnost ještě dvakrát.

Z této doby pocházejí písně jako „Miluju tebe a Lenina“, „Bolševičtí bozi“ nebo „Staňte se prasetem“. Některé z nich, například „Atentát na kulturu“, byly prý později mylně připisovány The Plastic People of the Universe.

Tyto staré hity Knížák oprášil v prosinci loňského roku na koncertě v Lucerně. Následně se Aktual rozhodl vydat nové CD. Už 20. června se proto v pražském paláci Akropolis uskuteční slavnostní křest alba „legendární kapely, zakladatele českého undergroundu a předchůdce punku“, jak se uvádí v pozvánce. Album nese příznačný název „Chovám v kleci bolševika“.¨

Hlavní hvězdou má být „stále divoký frontman Milan Knížák“. Kromě starých pecek prý zaznějí i nové, provokativní písně, jimiž Aktual potvrdí své jméno. Kmotrem desky má být Čuňas.