Chovanec se v rádiu rozpovídal, jak to ve vládě chodilo mezi Sobotkou a Babišem

16.12.2017 18:19

Luboš Xaver Veselý v sobotním Pressklubu na Frekvenci 1 přivítal bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Prozradil, co se mu jako ministrovi vnitra povedlo, a co nikoli. Popsal také politickou situaci v České republice dnes. Hlas lidu, hlas boží. Volič rozhodl a nemá smysl nad tím plakat, řekl mimo jiné. Vůbec se prý nediví tomu. že sociální demokraté mají tak nízkou popularitu mezi voliči. Kauzu lithium ve vysílání označil za nafouknutou bublinu.

Chovanec se v rádiu rozpovídal, jak to ve vládě chodilo mezi Sobotkou a Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

Jak se Chovancovi odcházelo z postu ministra? „Já jsem to bral jako práci, jako misi a každá mise jednou končí. Ten, kdo si to odmítá připustit, tak žije v určité lži,“ zahájil Chovanec. Jako ministr toho prý hodně zažil. Ať už jde o výbuch ve Vrbětících, nebo o řádění šílence v Uherském Brodě. „Ale největší věc, kterou jsme řešili, byla migrační krize. To jsme řešili tři roky.“ Vyjednávání v EU prý nebývala snadná. „Po mně a po nás vždycky chtěli jedinou věc. Připojte se ke kvótám za těchto podmínek. A my jsme říkali, že my to už kvůli českým občanům udělat nemůžeme,“ řekl Chovanec.  

Osobně je nejvíc rád za to, že se policistům a hasičům podařilo vrátit peníze, které jim na platech sebrala vláda Petra Nečase. „To byl určitý vzkaz těm lidem, že si jich stát neváží,“ posteskl si Chovanec. Je proto rád, že se podařilo platy vrátit na původní úroveň.

Pokud by se měl zamyslet nad něčím, co se nepodařilo, tak je to zlepšení v oblasti eGovernmentu. Podle Chovance, obrovskou chybou v minulosti bylo rušit ministerstvo informatiky zrovna v době, kdy trend moderních technologií výrazně nastupoval.

Pokud jde o politickou situaci v Česku, Milan Chovanec promluvil jasně.

„Volič rozdal karty a nemá smysl plakat nad tím, jak to dopadlo. Hlas lidu, hlas boží. Teď je těch politických řešení několik. Buď se SPD Tomia Okamury a komunisté přihlásí otevřeně ke koalici s hnutím ANO, tak ta vláda může získat důvěru hned napoprvé. Tato skrytá koalice je ve Sněmovně zjevná,“ uvedl Chovanec.

Pokud se tato koalice otevřeně neprojeví, tak vláda Andreje Babiše bude vládnout bez důvěry a začne druhé kolo jednání. Andrej Babiš může vyjednávat i s ODS, ale Chovanec to nevidí jako příliš pravděpodobné, protože počítá s tím, že na kongresu ODS mandát předsedy obhájí Petr Fiala, který se do koalice s Babišem nehrne. Další možnost je, že se obnoví stará koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. „Ale tady je překážkou trestní stíhání Andreje Babiše," podotkl Chovanec.

Bude také záležet na tom, kdo vyhraje prezidentské volby. Podle toho se celá situace může v únoru posunout dál. Pokud nebude vydán, tak je Andrej Babiš z pohledu státu nevinný. „Ale pokud Sněmovna nevydá Andreje Babiše, tak nejpravděpodobnější bude koalice s ODS,“ uvedl Chovanec.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL byla úspěšná, a to i navzdory tomu, že se pánové Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Babiš neměli dvakrát v lásce. „To, že se ne úplně milovali, bylo zjevné, a přece ta vláda byla prospěšná pro tuto zemi,“ uvedl Chovanec. ČSSD to však neuměla prodat, což sehrálo ve volbách roli. „Spolu s kauzou lithium, která byla nafouknutou bublinou,“ podotkl host.

„Sociální demokracie je dnes v nějaké divné křeči,“ posteskl si Chovanec při přeskoku na jiné téma. Strana se prý zatím jen hádá, takže se není co divit, že preference se teď pohybují na úrovni 5,4 procenta. „My neustále řešíme sami sebe a ten volič nás odměnil 5,4 % hlasů v preferencích. To je naprosto přirozený jev a můžeme si za to sami,“ konstatoval Chovanec.

„My jsme žili sen, že budeme pracovat, že ta země bude vzkvétat a voliči nás za to odmění. Ale ukázalo se, že tomu tak není. A můžeme si za to sami,“ řekl znovu host.

Než se rozloučil s posluchači, přidal pár slov i na téma Vánoc. „Kdybych já zpíval koledy, tak všichni utečou. Jediný, co mi svěřili při hudební výchově, byl triangl. A ještě jsem hrál mimo takt,“ smál se Chovanec. „Přeju vám i posluchačům krásné Vánoce a hodně zdraví a štěstí v příštím roce ,“ dodal nakonec.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

20:14 „Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

Václav Klaus mladší se dnes stal terčem verbálních útoků, když šel uctít památku padlých na Národní …