Vzrůstající ceny vepřového dal do souvislosti se zrušeným vepřínem, kde bylo na 13 000 prasat, předseda KSČM Vojtěch Filip.
Filip na Twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby. Filip to označil za zločin.
Podle Stibala tato souvislost neexistuje. „Je to politika, já se do ní nemíchám, mne to nezajímá, ale z hlediska reálií to nemá nic společného se skutečností,“ řekl ČTK. Podle něj o cenotvorbě rozhoduje evropský trh a právě vývozy do Číny. Chovatelé nyní prodávají kilogram prasete zpracovatelům za 44 korun, přestože náklady včetně krmiv rostou, aktuálně můžou mít zisk na kilogram mezi čtyřmi a pěti korunami. Od začátku roku jsou však podle něj v průměru na nákladové ceně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp