Číňané prý obdivují Putina. Spisovatel vysvětluje důvody

8. 10. 2014 17:41

Je známo, že popularita Vladimira Putina mezi Rusy dosahuje historických maxim. Spisovatel a bloger Břetislav Olšer upozorňuje, že ruský prezident má velmi početnou skupinu obdivovatelů i mezi Číňany. Ti prý tíhnou k silným vůdcům, o čemž svědčí i to, že na dračku jde kniha čínského spisovatele o Vladimiru Putinovi a memoáry Baracka Obamy, Margaret Thatcherové či Nelsona Mandely zůstávají na pultech knihkupců.

Číňané prý obdivují Putina. Spisovatel vysvětluje důvody
Foto: Archiv BO
Popisek: Břetislav Olšer
reklama

„The Wall Street Journal si vyslechl nadšení pekingského knihkupectví Wang-fu-fing, které již prodávalo memoáry světových osobností, mj. Obamy, Thatcherové či Mandely, ale žádná z nich nesahala výší prodeje knihy o Putinovi ani po kotníky. Čínská společnost totiž vzhlíží pouze k silným vůdcům; jestli je lídr slabý a nechá se zastrašovat, národ ho nebude respektovat. Jde hlavně o paralelu Ruska a Západu...“ píše Olšer na svém blogu na iDnes.cz.

Podle Olšera se navíc dá očekávat, že sankce, které Západ uvalil na Rusko, povedou k dalšímu přibližování Ruska k Číně. Kreml totiž potřebuje čínské zboží, zatímco Čína se neobejde bez ruských energetických zdrojů. Vladimir Putin prý již v Šanghaji podepsal třicet obchodních dohod a dalších tucet je na spadnutí.

„Západní politici se svými zlostnými sankcemi tak `ostrouhají mrkvičku`. Podpisem květnové dohody o masivních dodávkách ruského plynu Číně se totiž jejich časté pohrůžky energetickým bojkotem Ruska, který by měl být citelným obchodním trestem za politiku Kremlu v ukrajinské krizi, změní jen v další prázdná slova,“ myslí si publicista.

Celý text ZDE.

„Čínský kapitalismus se socialistickou tváří ví, že místa, která nepřítel chvatně opouští, on okamžitě obsadí. Na miliardu a pět set milionů Číňanů připadá jen 70 milionů čínských komunistlů, tedy ani ne pět procent,“ konstatuje Olšer. Svědčí o tom prý i to, že Čína chce vybudovat dopravní koridor přes Kerčský průliv až na Krym, kde plánuje vybudovat i přístav a ekonomickou zónu, čímž údajně vznikne nová Hedvábná stezka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Hamáčkovo krvavé peklo..." Volnému otrnulo. Po zásahu policie. A těm druhým taky

18:21 ,,Hamáčkovo krvavé peklo..." Volnému otrnulo. Po zásahu policie. A těm druhým taky

Neděle je ve znamení demonstrací proti opatřením současné vlády. A Babiš s Hamáčkem z toho nebudou n…