Čínský mezinárodní veletrh dovozu přivítá značku „vyrobeno v České republice“

22.6.2022 8:40 odp. | Komentář

ParlamentníListy.cz nabízejí článek, který napsal Wang Jinsong z ekonomické a obchodní rady Velvyslanectví ČLR v ČR. Text nabízíme v plném znění bez redakčních zásahů.

Čínský mezinárodní veletrh dovozu přivítá značku „vyrobeno v České republice“
Foto: Archuv redakce
Popisek: Wang Jinsong z ekonomické a obchodní rady Velvyslanectví ČLR v ČR

Pátý ročník Čínského mezinárodního veletrhu dovozu („China International Import Expo“, dále jen „veletrh CIIE”) se bude konat podle plánu ve dnech 5. až 10. listopadu 2022 v Šanghaji. K účasti na veletrhu CIIE jsou srdečně zvány české firmy, které mají zájem o pronikání na rozsáhlý čínský trh čítající více než 1,4 miliardy obyvatel. 
 

Anketa

Máte důvěru ve Víta Rakušana? (Ptáme se od 16.6.2022)

1%
98%
hlasovalo: 30752 lidí
V tuto chvíli probíhají přípravné práce na 5. ročník veletrhu CIIE stabilně a podle plánu. Práce týkající se zvaní a přihlašování zahraničních vystavovatelů probíhají hladce. Co se týká plochy pro firemní a obchodní vystavovatele, tak již více než 75% této plochy je rezervováno a z přihlášených společností se zúčastní více než 250 firem, které jsou zařazeny do žebříčku The Global 500. 
 
V současné době je ekonomická situace a epidemie covid-19 složitá a nepředvídatelná, což má určitě vliv i na většinu vystavujících firem. Letošní 5. ročník veletrhu CIIE připravil pro vystavující společnosti balíček speciálních opatření, která mají za úkol podpořit a pomoci podnikům zúčastnit se veletrhu CIIE. Zaprvé je to příspěvek na poplatky spojené se stavbou stánků.  Vystavující společnosti, které se skutečně zúčastní veletrhu CIIE, budou mít nárok na podporu konstrukce ve formě příspěvku, který bude činit 300 jüanů (cca 45 amerických dolarů) za každý metr čtvereční výstavní plochy, maximální výše příspěvku však nebude moct přesáhnout výši skutečných nákladů. Výše uvedené dotace bude možné vyplatit přímo vystavovatelům, ti je však budou moct také odečíst od poplatků za stánek na 6. ročníku veletrhu CIIE nebo od výdajů, které budou spojeny s fórem, aktivitami, hotely a reklamou 5. ročníku veletrhu CIIE. Zadruhé byla prodloužena doba registrace na veletrh CIIE. Za účelem pomoci více podnikům sdílet příležitosti, které nabízí
rozsáhlý čínský trh, byla lhůta pro registraci na 5. ročník veletrhu CIIE prodloužena do 31. července 2022.  
 
V roce 2021 se na 4. veletrhu CIIE představilo celkově více než 2900 vystavujících společností ze 127 různých zemí a regionů. Výstavní plocha dosáhla celkové rozlohy 366 000 metrů čtverečních a vystavovalo na ní více než 280 společností zařazených do žebříčku Global 500. Počet návštěvníků čítal 480 000 lidí, což je o 20% více než v předcházejícím roce. Na místě se uskutečnilo 95 akcí a uzavřelo 273 předběžných obchodů a investic v hodnotě přesahující 70 miliard amerických dolarů za rok. 
 
 
Foto: Výstavní prostor „Český dům“ na 4. ročníku veletrhu CIIE
 
Česká republika se účastnila vystavování na veletrhu CIIE již čtyři roky po sobě a hodnota předběžně uzavíraných obchodů vystavovatelů se neustále zvyšovala. Na národní a firemní výstavě se objevila česká letadla, automobily, energetická zařízení, optické přístroje, klavíry, pivo, výrobky z křišťálu a další výrobky značky „vyrobené v České republice“. Popularita značek vystavovatelů v Číně neustále roste. Čtvrtý ročník veletrhu CIIE zaznamenal rekordní obrat vystavovatelů z České republiky, což představovalo nárůst o 86% oproti předcházejícímu ročníku, a také reálný ekonomický přínos pro firmy.
 
Veletrh CIIE je prvním národním veletrhem s hlavní tématikou dovozu na světě. Tento veletrh se již stal jednou ze čtyř hlavních platforem pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek a podporu investic, mezilidských a kulturních výměn a otevřené spolupráce. Stal se také mezinárodní veřejnou platformou, kterou sdílí celý svět. Čínský prezident Si Ťin-pching navrhl, aby se veletrh CIIE „neustále zlepšoval“ a na zahajovacím ceremoniálu čtvrtého ročníku již počtvrté za sebou přednesl hlavní projev. Veletrh CIIE proměňuje vystavované předměty ve zboží, vystavovatele v investory, je místem pro výměnu myšlenek a konceptů a propojuje Čínu se světem. 
 
 
Čína je druhou největší ekonomikou na světě a největším obchodníkem se zbožím, přičemž  celkový vývoz a dovoz zboží v roce 2021 dosáhl rekordní částky 6,05 bilionu amerických dolarů. Čína si stojí za svým slibem a je neochvějně připravena sdílet tržní příležitosti se světem, přičemž bude klást ještě větší důraz na zvyšování dovozu a podporu vyváženého obchodu s ostatními zeměmi. Čína je vždy připravena spolupracovat s ostatními zeměmi na společném budování otevřené světové ekonomiky. 
 
Čína se již stala druhým největším spotřebitelským trhem na světě s dynamicky stoupající spotřební poptávkou, která je plná budoucího rozmachu. Vynikající výrobky a speciality značky „vyrobeno v České republice“ jsou dlouhodobě známé po celém světě. Pevně doufáme, že se české společnosti zúčastní 5. ročníku veletrhu CIIE, aby se do Číny dostalo více českých značek a výrobků a aby se zároveň vyváželo více českých výrobků ku většímu prospěchu lidem obou zemí!
 
 
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Unikl covid vědcům v USA? Hvězdný profesor už nemlčí. Je zle

12:35 Unikl covid vědcům v USA? Hvězdný profesor už nemlčí. Je zle

Významný americký ekonom Jeffrey Sachs, vedoucí ústavu na Columbijské univerzitě, se v rozhovoru pro…