Církev zakládá investiční fond. Takový, jaký tu ještě nebyl

19.11.2013 6:41

Katolická církev prý už má hotový plán, jak naložit s desítkami miliard, které v rámci restitucí získá od státu. Základem má být zvláštní investiční fond, o kterém vedení církve již nyní jedná s trojící bank. Kromě toho zavádí i nová vnitřní opatření pro nakládání s majetkem.

Církev zakládá investiční fond. Takový, jaký tu ještě nebyl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel sv. Mikuláše v Praze

„Zisk bude výnosem pro vkladatele, tedy jednotlivé diecéze. Budou svobodné v tom, kolik peněz do fondu vloží,“ vysvětluje pro Hospodářské noviny Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference. Zatím prý není jasné, zda fond bude investovat do realit, nebo jiných cenných papírů. Spuštěn by měl být v polovině příštího roku a počítá se, že jím protečou stovky milionů korun.

Církev pro svůj fond použije novinku na českém investičním trhu. Má se jednat o takzvaný SICAV, což je akciová společnost s proměnlivým kapitálem, vhodná pro kolektivní investice. Její zřízení bude umožněno až novým zákonem o investičních společnostech, který bude účinný až od ledna 2014.

Výnosy mají jednotlivé diecéze či řeholní řády užívat na investice do škol, hospiců, na opravy kulturních památek, později, až klesnou příspěvky od státu, rovněž na platy duchovních a zaměstnanců.

Církev kromě toho zpřísňuje vnitřní pravidla pro nakládání s majetkem. Každou transakci nad 50 tisíc korun musí farnosti schválit její nadřízená diecéze. Ta navíc musí mít vypracovaný byznysplán, aby bylo jasné, jak s majetky nakládat. Transakce nad 40 milionů bude navíc muset schvalovat přímo biskupská konference.    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

15:35 Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

V první hodině Otázek Václava Moravce v České televizi se utkali první místopředseda hnutí ANO a pos…