Církve jsou užitečné, myslí si dva z pěti Čechů

27.12.2011 13:56

Přibližně dvě pětiny občanů považují církve za užitečné instituce. A to myšleno všechny církve bez rozdílu. Pozitivně odpovídali spíše věřící lidé, nejvíce ti, kteří se hlásí k římskokatolické církvi.

Církve jsou užitečné, myslí si dva z pěti Čechů
Foto: Anna Vidiševská
Popisek: Půlnoční mše v kostele v Klimkovicích

Podle průzkumu agentury STEM považuje 40 procent Čechů církve za užitečné instituce. Na tuto otázku se agentura ptá pravidelně už od roku 1995. Pozitivní odpovědi se pohybují mezi 40 až 55 procenty, přičemž poslední roky se drží spíše u spodní hranice.

Církve za užitečné považují hlavně ti lidí, kteří jsou věřící nebo patří k některé z nich. Zároveň však čtvrtina těch, kteří věřící nejsou, církve považují za užitečné. A 30 procent lidí, kteří se naopak hlásí k římskokatolické církvi, je za užitečné nepovažuje. Mezi stoupenci jiných vyznání je množství takových lidí ještě vyšší.

Výše vzdělání v těchto otázkách nehraje roli. Věk a pohlaví ale podle statistik ano. Může za to fakt, že žen a starších lidí je mezi věřícími více. Proto také 45 procent žen a 48 procent lidí ve věku 60 let a výše považuje církve za užitečné.

Celý průzkum ZDE

V nedávném průzkumu agentury STEM bylo také zjištěno, že počet věřících se v republice čím dál více snižuje. V Boha věří asi jen třetina obyvatel, konkrétně 32 procent. V roce 1995 se k věřícím hlásilo 39 procent oslovených Čechů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…