Čistky: Vláda se podle Bucherta chová, jako by tu měla být navždy

16.7.2010 12:33 odp.

Za krátkozraký postup, který se středopravicovému kabinetu nemusí vyplatit, považuje komentátor Buchert v Reflexu rozsáhlé změny ve vedení reortů.

Čistky: Vláda se podle Bucherta chová, jako by tu měla být navždy

Koaliční strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné obsadily vahou svých 118 hlasů v Poslanecké sněmovně všechny významné posty a opozici pustily k některým funkcím v poslaneckých výborech jen proto, že se to musí. „Nová vláda, jež má koaliční smlouvu, se v tomto někdy chová, jako by měla vládnout navždy," všímá si komentář Viliama Bucherta v Reflexu.

Podle něj jde o krátkozraký postup a středopravicovému kabinetu se nemusí vyplatit. Není rozumné provádět čistky, které připomínají nechvalně známou „noc dlouhých nožů", na všech důležitých místech na všech ministerstvech. Přitom je minimální pravděpodobnost, že na důležité posty přicházejí vždy ti „praví".

Kohouta nepustí kníže ani do „věčného města"

Pro zemi by bylo neštěstí, kdyby všichni noví ministři spustili čistky, které mohou kromě mnoha podezřelých šibalů zlikvidovat i dobré úředníky. Vždyť výkonná a nezkorumpovaná státní správa je ten největší dar, jaký může demokratický stát mít.

Proto až nepochopitelně vyznívá informace, že se pro bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta nerýsuje v české diplomacii žádné místo. To je hodně neobvyklé, protože exšéfové diplomacií všude na světě odcházejí na důležité posty, kde mohou dál pracovat pro svou zemi. Karel Schwarzenberg ale podle informací z Černínského paláce nechce poslat Kohouta ani jako velvyslance do Říma.

Vyhazovy všech exponentů posledních dvou vlád jsou hloupým krokem

Některým exponentům bývalé vládní garnitury, do níž lze zahrnout kabinety Mirka Topolánka i Jana Fischera, se dají vyčíst mnohé věci, ale pokud budou muset zmizet všichni, dělají ministři Petra Nečase hloupý krok.

Čtěte také:

S náměstky se loučí i kníže 

Už nejen ABL. Johnův náměstek je soukromé očko 

Vítěz Kalousek vyhodil poraženého lidovce. Čunek se nediví 

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

21:00 Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém mimořádném vydání pořadu Čau lidi vyjádřil mimo jiné k …