Cizinci tu vydělávají, tak je zkrouhneme, shrnul ekonom z Vídně novou daňovou politiku ČSSD

19.02.2017 14:53

Ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub, hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler a ekonom působící na Univerzitě Salzburg Zdeněk Kudrna v nedělních Otázkách Václava Moravce debatovali tom, co čeká českou ekonomiku, až Česká národní banka skončí s vytrvalým oslabováním národní měny. Na ně vydala už 1 bilion a 400 miliard korun.

Cizinci tu vydělávají, tak je zkrouhneme, shrnul ekonom z Vídně novou daňovou politiku ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec

Česká národní banka nadále oslabuje českou korunu a uměle ji drží na kurzu 27 korun za euro. Jen letos na to banka vydala stovky miliard korun. Podle Seidlera už to centrální banka nemusela dělat, protože naše ekonomická situace byla v poslední době příznivá. „Podle mého názoru ten kurzový závazek už trochu přesluhuje. Podle mě mohl bezpečně skončit v polovině roku 2016,“ konstatoval hlavní ekonom ING Bank.

Už jsme skoro na úrovni Švýcarska

Holub oponoval, že se ČNB stále obávala příliš nízké inflace. „Ta se po většinu roku pohybovala blízko nuly. Kdyby došlo k posílení koruny, tak bychom se mohli dostat i pod nulu,“ varoval pracovník ČNB. Připomněl také, že české hospodářství v loňském roce zpomalilo, protože koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL se tolik nedařilo v čerpání evropských dotací.

Pokud ČNB skončí s oslabováním koruny až teď, nestane se nic dramatického. „Myslíme si, že česká ekonomika dobře využívá své výrobní kapacity, ale přehřátá není. Stejně tak na trhu práce je vidět určité napětí, ale nijak dramatické to není. Růst mezd také odpovídá tomu, co jsme předpokládali,“ pochvaloval si Holub. Až ČNB přestane s oslabováním koruny, tak kurz koruny bude kolísat víc, než jsme teď zvyklí. Tu bude koruna slabší, tu bude silnější. ČNB však hodlá využít svých kompetencí k tomu, aby příliš silné výkyvy na jednu či druhou stranu tlumila.

Kundra k tématu doplnil, že útraty České národní banky za oslabování koruny nepředstavují z ekonomického hlediska až takový problém. Myslí si to i navzdory tomu, že se v součtu bavíme o 1 bilionu a 400 miliardách korun.

Stejného názoru byl i Holub. „My těmito intervencemi získáváme kvalitní devizová aktiva. Do budoucna nám ty devizové rezervy budou vynášet výnosy,“ pochvaloval si ředitel. Znovu zopakoval, že českou ekonomiku nečeká žádné drama. V lednu se české devizové rezervy přiblížily švýcarským devizovým rezervám. Jinými slovy, české devizové rezervy jsou opravdu vysoké.

I Kundra uznal, že pohled do historie ukazuje, že vysoké devizové rezervy jsou ku prospěchu věci. Do problémů se dostávají častěji země, které mají devizové rezervy nízké.

Budoucnost koruny...

Podle Seidlera to však nic nemění na tom, že ČNB už měla s oslabováním koruny přestat. „ČNB to neměla promyšleno dostatečně tržně. V tuto chvíli je centrální banka v nepříjemné situaci. Ona byla v roce 2013 silně kritizována a určitě si tím nechce projít znova. Ale i tak by si měla nechat určitý prostor k manipulacím a opustit závazek třeba týden před koncem března,“ doporučoval Seidler.

Holub jasně prohlásil, že se nic takového nestane. ČNB jednou řekla, že bude korunu oslabovat do konce března a hodlá dodržet slovo. Jinak by mohla citelně utrpět její důvěryhodnost. Od dubna dál už ale centrální banka neslibuje nic.

Kundra poukázal na určitou souvislost s přijetím eura v Česku. Jak příznivci společné evropské měny, tak zastánci české koruny by měli zpozornět. „Když se to ČNB povede, tak to bude další argument pro to, abychom si ponechali vlastní měnu, protože ji umíme správně využívat. Pokud se to České národní bance nepovede, tak to bude argument pro to, abychom se vlastní měny co nejrychleji zbavili a přesunuli toto rozhodování do Frankfurtu,“ zaznělo z úst akademika působícího na Univerzitě Salzburg.

Zůstane euro druhou rezervní měnou světa?

Hosté debatovali i o tom, zda euro jako společná evropská měna není krátce před smrtí. „Já si to nemyslím, protože euro je druhou největší rezervní měnou hned po dolaru,“ konstatoval Holub.

Seidler kontroval, že musíme počítat s určitou politickou nejistotou po volbách ve Francii, v Nizozemsku nebo s předpokládanými předčasnými volbami v Itálii. Výsledky voleb v těchto zemích mohou euro ovlivnit, ale i Seidler věří, že euro zůstane druhou nejsilnější světovou měnou.

Kundra upozornil ještě na vliv administrativy Donalda Trumpa. Ten prý ještě může se světovou ekonomikou „zacvičit“, pokud se uchýlí k protekcionistické politice. Ale Trump, stejně jako každý jiný politik, má dostat sto dní hájení, po nichž bude možné skutečně říci, co má nový šéf Bílého domu v plánu.

Pár slov padlo také k předvolebnímu nápadu ČSSD zavést bankovní daň. „Nejde dělat civilizovanou ekonomickou politiku, ale zároveň říkat, cizinci vydělávají, tak je zkrouhneme,“ odsoudil tento nápad Kudrna. Seidler mu ale dal za pravdu a Holub se jako reprezentant nezávislé centrální banky odmítl jakkoli vyjadřovat.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

7:57 „Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

Teď jde o všechno, burcoval v pondělí večer Petr Fiala, když zahajoval „horkou fázi“ kampaně SPOLU. …