Cizinci v Česku? Podle většiny lidí je to příliš velké bezpečnostní riziko

25.04.2013 16:03

V průzkumu, který sledoval vztah Čechů k cizincům, kteří zde žijí, ale nemají české občanství, se ukázalo, že většina lidí vidí v cizincích příliš velké riziko. Polovina dotazovaných si také myslí, že se k cizincům přistupuje s předsudky.

Cizinci v Česku? Podle většiny lidí je to příliš velké bezpečnostní riziko
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Podle 59 procent dotazovaných by neměl každý člověk žijící v České republice dostat české občanství. Ve srovnání se staršími výzkumy agentury STEM se ukazuje, že tento názor je v tuzemsku poměrně stabilní.

S tím souvisí fakt, že podobný poměr lidí (57 procent) si myslí, že cizí státní příslušníci, kteří pobývají v ČR, představují příliš velké bezpečnostní riziko. Oproti předchozím rokům ale toto číslo znatelně kleslo, například v roce 2009 tento názor sdílelo dokonce 68 procent lidí.

Otázka, zda Češi přistupují k cizincům žijícím v ČR bez předsudků, ale rozdělila dotazované na poloviny. Celkem 48 procent lidí si myslí, že bez předsudků, 52 procent pak zastává názor, že ne. Tento názor se v porovnání s minulými roky mírně upravuje, například v roce 2006 věřilo až 62 procent Čechů, že se s cizinci zachází bez zaujatosti.

Co se týče vzdělání, cizince považují za bezpečností riziko lidé spíše se základním vzděláním, zatímco vysokoškolsky vzdělaní tolik ne. Podle volebních preferencí jsou nejvíce nedůvěřiví voliči KSČM, zatímco nejvstřícnější jsou voliči TOP 09.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…