Člen LAS i Hamas kritizovali Zemanův návrh na přesun ambasády ČR do Jeruzaléma

07.10.2013 8:18

Předseda arabského parlamentu, orgánu Ligy arabských států, Ahmad bin Muhammad Jarván kritizoval návrh prezidenta Miloše Zemana přesunout české velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podle Jarvána by šlo o "do očí bijící porušení mezinárodního práva, rezolucí OSN, Ženevských úmluv a mezinárodních dohod o okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma".

Člen LAS i Hamas kritizovali Zemanův návrh na přesun ambasády ČR do Jeruzaléma
Foto: Daniela Černá
Popisek: Během druhého dne v Jihomoravském kraji zavítal prezident i do Znojma

O postoji LAS informovala včera agentura Spojených arabských emirátů (WAM). Zeman o přání přesunu ambasády hovořil 30. září v Hradci Králové při zahájení tradičních Dnů pro Izrael. O několik dní později jej za to kritizoval člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát, který českému prezidentovi poslal osobní dopis datovaný 5. října.

Podle zprávy serveru televize Al-Džazíra Zemanův návrh kritizovalo i palestinské radikální hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy a je na palestinské samosprávě vedené prezidentem Mahmúdem Abbásem na západním břehu Jordánu nezávislé.

Hamas požaduje ukončení mírových jednání s Izraelem

Mluvčí Hamasu Saláh Bardavíl návrh Miloše Zemana označil za neúctu k náboženským, kulturním a politickým normám. "Vzhledem k tomu, že my, hnutí Hamas, odsuzujeme takovéto závažné rozhodnutí, požadujeme po palestinské samosprávě, aby ukončila frašku v podobě (mírových) jednání (s Izraelem), která dává zástěrku (izraelským) zločinům na okupovaných územích a která snadno vnukla některým zemím nápad stěhovat jejich velvyslanectví do Jeruzaléma," zdůraznil Bardavíl ve svém komuniké.

Zástupce Hamasu také řekl, že Česko by takovýmto krokem porušilo i principy UNESCO, a vyzval tuto organizaci, aby ČR zabránila v jejich porušení. Bardavíl rovněž vyzval arabské a muslimské země, aby do záležitosti zasáhly a odradily Česko od tohoto "závažného kroku".

Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty (například USA či Itálie). Podle izraelských zdrojů mají jen Bolívie a Paraguay své ambasády na předměstí Jeruzaléma.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…