Členové sociální demokracie chtějí hlavy stranických špiček: Rozežraní bossové, arogance, nabubřelost. Zaorálkovi snad museli schválně radit, aby ho znemožnili, to bylo strašné, co předváděl

27.10.2017 17:29

Vedení strany musí okamžitě podat demisi, ozývá se čím dál hlasitěji z řad sociální demokracie. A mezi největšími kritiky se objevují i hlasy lánských pučistů – třeba bývalého jihočeského hejtmana Zimoly nebo exsenátora Zdeňka Škromacha, který chce straně pomoci hledat českého Fica. Ale podle bývalého poslance ČSSD, který si nepřeje být jmenován, odchod špiček nestačí, protože levicovou partaj ovládají i okresní výbory a okresní bossové. „Je to hlubší systém, to není jen o těch pár členech vedení. Bossové v regionech budou kritizovat, co se dělalo špatně? Oni jsou špatně!“ prohlásil exposlanec ČSSD.

Členové sociální demokracie chtějí hlavy stranických špiček: Rozežraní bossové, arogance, nabubřelost. Zaorálkovi snad museli schválně radit, aby ho znemožnili, to bylo strašné, co předváděl
Foto: ReproFoto: Blesk
Popisek: Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš.

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš úspěšně sestavil vládu, která dostane důvěru?

82%
hlasovalo: 25294 lidí

Vadí mu, že v jiných stranách dochází po volebním debaklu k určité sebereflexi, rezignuje vedení nebo předsedové dávají své funkce k dispozici, ale v sociální demokracii, která zažila největší Waterloo, se tak neděje. Volební lídr Lubomír Zaorálek a úřadující předseda Milan Chovanec chtějí začít navštěvovat všechny regiony a ptát se, co dělat dál. Je to podle něj stejné, jako kdyby Miloš Jakeš a Gustáv Husák na začátku sametové revoluce pozvali lidi z náměstí na schůze KSČ, aby se dozvěděli, co vlastně chtějí, a pak si to analyzovali.

Zaorálek v palbě na Babiše zastínil i Kalouska

Sociální demokrat blízký vedení strany vidí řadu důvodů, proč sociální demokraté zažili volební debakl. „Všichni se soustředili na palbu do Andreje Babiše, ale nejvíc exhiboval Zaorálek, v posledních čtrnácti dnech úplně zastínil předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska,“ označuje tyto kroky za naprosto chybné, strategicky zničující a nesmyslné ze strany volebního lídra. „Kdo jim poradil, aby vyvolali válku s Babišem, proč šli s ním do koalice? Kdo jim radil, aby kecali o migračních kvótách, aby zvyšovali platy měsíc před volbami?“ ptá se bývalý poslanec.

A když prý slyšel v rádiu poslední hodinu před otevřením volebních místností, jak Zaorálek křičel na redaktora, že chce klást otázky on, má obavy, že ho do takového jednání vehnal jeho „pseudoštáb“. „To snad mu radili schválně, aby ho znemožnili, chtěli ho odstavit, aby měl Chovanec, který se chytře stáhl, umetenou cestičku do čela partaje, jinak to není možné,“ spekuluje sociální demokrat, který má mnoho důvodů, aby jeho jméno nebylo zveřejněno. Pokud jsou prý jeho informace přesné, tak v závěru řídil volební kampaň Martin Hoferek. „To je mouřenín od Radka Pokorného, je blízký i agentuře Bison a Rose,“ vysvětlil. I když volebním stratégem byl Robert Žanony, který byl v týmu slovenského premiéra Roberta Fica a pomohl mu k vítězství v minulých parlamentních volbách. Nahradil místopředsedu strany Jana Birkeho, který z postu odstoupil poté, co z pozice volebního lídra odešel premiér Bohuslav Sobotka. „Jenže Žanony měl na starosti sociální sítě. Ale zatímco Ficovi věříte, že je tvrďák, Zaorálek se stal na sociálních sítích trapný. Udělali z něj v jednom klipu Forresta Gumpa. Jenže mladé generaci už tenhle film moc neříká, navíc ti, co ho znají, vědí, že Forrest Gump byl mentálně zaostalý,“ upozorňuje na problematický videoklip, který k vážnosti lídra strany příliš nepřispěl.

Pražané se na demonstranty za vyšší platy dívali jako na exoty

Zaorálek roli volebního lídra podle něj neměl brát, nebo měl dělat kampaň úplně jinak. Přitom se trochu posměšně usmívá nad tím, jak Zaorálek vyhlásil válku za zvýšení platů, a pak v rozhovoru v HN přiznal, že když vyjel do krajů, zjistil, že tam lidi berou šestnáct tisíc. „To je strašné, v mnoha regionech je to přece běžný plat. Každý nemá 150 tisíc a zlatou kartu, kdy za něj platí útratu erár, jako ministr. Lídr strany práce si myslí, že jako on se mají všichni?“ říká stranický kolega. Nechápe, že Zaorálek také souhlasil s demonstrací za vyšší platy v Praze. „Svezli tam sociální demokraty a Zaorálek na akci kritizoval montovny. Přitom levné montovny jsou vlastně dílem socialistických vlád, i když nejen jich,“ upozornil exposlanec, že se Pražané oprávněně dívali na účastníky demonstrace jako na exoty. A dodává, že se doba posunula a že v Česku asi zatím není prostor pro to, aby se tady vyplácely mzdy zaměstnancům dva tisíce euro jako ve vyspělejších a bohatších evropských zemích.

Členská základna chce hlavy špiček strany

Nálada v regionech po nečekané volební prohře není vůbec dobrá. Na Facebooku sociálních demokratů kolují dopisy straníků s požadavkem, aby vedení ČSSD nejen podalo demisi, ale aby dokonce opustilo stranu, stejně jako osoby obviněné a pravomocně odsouzené, například straníci jako Pobucký nebo Březina. Karel Březina je pražský radní, který byl pravomocně odsouzen za to, že neoprávněně pobíral odměnu za práci v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Michal Pobucký byl jako primátor ve Frýdku-Místku dvakrát obžalován za zneužití pravomoci, ale obžaloby byl zproštěn. Pisatelé žádají, aby členové všech krajských a okresních výborů dali do konce listopadu své funkce k dispozici. A v dopise se objevují i další požadavky: okamžitě přerušit veškeré vazby na Bakalu a další oligarchy a podat podnět GIBS na přešetření veškerých kroků ministra vnitra Chovance. Mnohým členům ČSSD rovněž vadí, že nejužší vedení sociálních demokratů svolalo mimořádný sjezd až na konec dubna, což se členské základně zdá příliš pozdě. Podle jediného zvoleného poslance ČSSD za Jihočeský kraj, Ondřeje Veselého, by se sjezd dal stihnout už v únoru.

Už neplatí, že jsou přátelé, dochází k bratrovražednému boji kvůli stranické kariéře

Bývalý poslanec sociální demokracie se obává, že pokles členů, za poslední roky už velmi citelný, bude pokračovat. „Už to není o stovkách, ale tisících členů, kteří stranu opouštějí. Důvodem je, že ve straně už nerozhodují schopnosti, ale intrikánství, vzájemné vazby. To je pravou příčinou porážky sociální demokracie. Když mají lidi ambice, jsou ochotni udělat cokoli, podrazit nohy, vrazit dýku do zad, bratrovražedný boj přerostl veškerou míru,“ popisuje dusnou atmosféru ve své politické straně, objasnil. Oslovení „přítel“ se ve straně stalo prázdným a falešným pojmem. Členové navíc nemají vlastní názory, nebo je navenek neventilují, takže vedení neví, co chtějí straníci, ti jen čekají, jak vedení nebo marketéři rozhodnou a jen tupě přitakávají. „Někdo se chlubil, že jsou jednotní, ale ta jednota spočívala v tom, že vyhodili všechny, kteří měli jiné názory, kteří jim nevyhovovali, nebo byli lepší či chytřejší. Dnes delegáti jedou na okresní konferenci, mají napsané všechno, co mají říci, už o ničem nediskutují, odhlasují předtištěné lístky, snědí řízek a za hodinu jedou domů. To je taková tupá mlčící většina,“ říká trpce o členské základně. Sjezd strany mu připomíná sjezdy čínských nebo korejských komunistů. „Ovace, hold, to je stejné,“ přirovnal akce sociálních demokratů k jednání komunistů v nejtužších režimech.

Exposlankyně Pavlína Nytrová: Na vnitřní obrodu není moc šancí, hrobaři ČSSD jsou znovu ve Sněmovně

Ostatně, podobně popisuje situaci ve straně i bývalá poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová:   „ČSSD co zasela, to sklidila. Sociální demokracie je dnes stranou vyčpělou, fungující vnitřní setrvačností, obsahově vyprázdněná a morálně devastovaná. Tato strana neví, co chce, nemá jasný program a cíl. Ti, co nechtěli vidět a slyšet, ti, co měli řešit vnitřní morální a ideový rozklad sociální demokracie, a neřešili jej, jsou jejími hrobaři. Voliči jim v demokratických volbách jasně řekli, že jim nevěří. Po vyhlášení výsledku voleb mělo vedení okamžitě vyvodit vlastní zodpovědnost a na své funkce rezignovat. Na vnitřní obrodu nevidím příliš moc šancí, protože ti, co způsobili porážku sociální demokracie, jsou nově zvolenými poslanci. Často jsou právě tito lidé také v krajských a obecních zastupitelstvech. Žel platí, kde není sebereflexe, tam přijde sebedestrukce.“

Bývalý poslanec shrnuje, že ČSSD dnes dojela přesně na to, na co dojela v minulosti ODS: na aroganci, nabubřelé chování. „Na co si sociální demokraté, kteří chodí v botách za dvacet tisíc a v obleku za padesát, hrají? Neříkám, že nemají být slušně oblečení, aby mohli reprezentovat, ale oni se rozežrali. A to doslova. Když měli ty své hejtmanské karty a jeli na výstavu do Nice, prožrali večeři za dvě stě, za tři sta tisíc, cpali do sebe humry a krevety. V závěru se prostě chovali skoro hůř než ODS,“ nešetří své stranické kolegy, kterým podle jeho názoru moc stoupla do hlavy natolik, že zapomněli, jaké voliče zastupují.

Chovanec se migrační rétorikou blížil spíš ke Kotlebovi

Co tedy čeká sociální demokracii? Kdo se postaví do jejího čela? Na to se podle bývalého poslance ČSSD hledá odpověď velmi těžko. „Zaorálek se znemožnil. Kdyby do role volebního lídra nešel, když mu Sobotka, podporován škodolibým Chovancem, zablokoval možnost, aby ho Zeman jmenoval premiérem, tak by to mělo možná smysl. Takhle si zavřel dveře, protože z něj udělali tajtrlíka,“ soudí bývalý poslanec ČSSD. Takže Zaorálek podle něj skončil, strana ho uklidí stejně jako Sobotku, nanejvýš dostanou nějakou funkci. Zimolu hodnotí jako lokálního politika jednoho z nejmenších regionů, i kdyby se k němu přidala stará parta pučistů z jižní Moravy – Tejc, Škromach, Hašek – s nově zvoleným poslancem a velkým Sobotkovým kritikem Romanem Onderkou a dalším kritikem Jaromírem Foldynou ze silného Ústeckého kraje, stejně podle něj nemají šanci vyhrát nad Chovancem. Ten podle vlivného člena ČSSD zvítězí v boji o vedení strany. „Hašek je zkompromitovaný, Škromach vyleze z bazénku, lidi se zasmějí, ale Chovanec bude vyčkávat v zákrytu, má na to zázemí,“ vysvětlil. Lidé, kteří jsou nějak existenčně spojení se stranou, se ho pořád budou bát, protože je stále ještě ministrem vnitra, který má za sebou obrovskou mašinérii, a navíc ještě ovládá stranu. „Přitom ani Okamura tak neblbnul s hrozbou migrace jako Chovanec, ten se spíš přibližoval svou rétorikou a chováním ke Kotlebovi. A to má být vůdce sociální demokracie?“ ptá se bývalý poslanec. Chovanec už se podle informací z médií skutečně hodlá o nejvyšší funkci ve straně ucházet.

Debakl i v tradičních baštách sociálních demokratů

„Kdo stál za Sobotkou, třeba jako Pokorný, bude tiše stát za Chovancem,“ předpovídá bývalý poslanec. Ale to podle něj povede k tomu, že v komunálních volbách sociální demokracie dopadne ještě hůř než ve sněmovních, protože ve větších městech nad dvacet tisíc obyvatel teď nepřekročila významně desetiprocentní hranice. I v tradičních baštách sociální demokracie, jako je Karviná, se dostala ČSSD na hranici deseti procent, což je od roku 1996 nejhorší výsledek. „A v Bohumíně, kde byl Vícha vynášen do nebe, když tam získal 50 procent, teď měla sociální demokracie 13 procent, což je vlastně nadprůměrný výsledek v celostátním srovnání. A dnes tam má 35 procent Babiš,“ poukazuje na propad i ve městech, kde dosud sociální demokracie bez potíží sbírala hlasy voličů.

Do dubna emoce ochladnou a karavana potáhne dál

Vlivný člen ČSSD se obává, že se ani po debaklu nic zásadního ve straně nezmění. „Přijdou Vánoce, prezidentské volby, do dubna emoce ochladnou a karavana potáhne dál. I kdyby se současně vedení strany obměnilo, okresní a krajští bossové si podle něj nevypustí rybník. „To by se to muselo sesypat jako v roce 1989. Protože v takové situaci jako byli komunisté je dnes sociální demokracie. Ale tehdy byli na jedné straně komunisté a na druhé straně zbytek světa. Teď je to jiné a vlivní straníci se svých pašalíků dobrovolně nevzdají. A řadovým členům je to jedno, mnozí stranu otráveně opustí,“ má bývalý poslanec strach, že ČSSD před ještě větším sešupem na dno už nic nezachrání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

10:45 Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

Živé štíty, takovou roli měli dle Spencerové američtí vojáci, kteří měli takto chránit kurdské jedno…