Člověk v tísni: Mladí učni, bohužel, volí Okamuru. SPD má na učilištích 21 procent, TOP 09 jen 3,5

18.09.2017 9:42

Nadace Člověk v tísni společně s agenturou Median se zeptaly studentů středních škol na jejich názory na svět, na politiku, na problémy v jejich okolí. Velký výzkum v rámci projektu Jeden svět na školách okomentoval pro server Respekt.cz ředitel a zakladatel projektu Karel Strachota.

Člověk v tísni: Mladí učni, bohužel, volí Okamuru. SPD má na učilištích 21 procent, TOP 09 jen 3,5
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura
reklama

Strachota ve svých odpovědích pro server Respekt.cz uvedl, že jej potěšilo, že přibývá středoškoláků a středoškolaček, kteří pozitivně hodnotí členství v Evropské unii. „Přibývá také mladých lidí, kteří věří, že mohou ovlivnit řešení problémů, jež vidí v obci nebo ve městě, kde žijí, a reálně se o to snaží. Jejich počet je sice pořád malý, pouze 27 %, ale přibývají,“ poznamenal Strachota. 

Negativně pak vnímá to, že nemalé procento mladých lidí uvádí ve svých volebních preferencích xenofobní a extremistické strany. „V minulosti to byla zejména Dělnická strana sociální spravedlnosti, dnes je to Okamurova SPD. To procento je vysoké a bohužel stále roste. Na některých typech škol, zejména na učilištích, už je takových žáků víc než pětina,“ zmínil Strachota. Překvapuje ho nemile také to, že jen 37 % dotázaných říká, že demokracie je nejlepší forma vlády. 

Anketa

Jak hodnotíte svou životní úroveň

36%
46%
10%
hlasovalo: 8428 lidí

Mezi nejoblíbenější politické strany u studentů patří ANO s 24 %, Piráti se 17 %, TOP 09 s 16,5 % a SPD s 13 %. „Co je v případě volebních preferencí hodně důležité zmínit, je obrovský rozdíl mezi studenty studujícími na gymnáziích a na učilištích. V případě stranických preferencí je přímo propastný. Uvedu dva příklady – u gymnazistů má TOP 09 29,5 % a SPD jenom 3,5 %. Na učilištích má TOP 09 3,5 % a SPD 21 %,“ sdělil Strachota.

Rozdíl mezi gymnazisty a učni je i v otázce Evropské unie. „Na gymnáziích přitom jednoznačně pozitivně hodnotí členství 29 % žáků, nicméně pouze 10 % na odborných učilištích. Z těch, co říkají, že životní úroveň jejich rodiny je vysoká, hodnotí členství v Evropské unii pozitivně 32 %, zatímco mezi těmi, kteří hodnotí životní úroveň jejich rodiny jako nízkou, je to jenom 8 %,“ dodal.

Původní text ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bydlet je právo! Chci levnější nemovitosti, hlásá pirátka, favoritka na místo ve Sněmovně

17:11 Bydlet je právo! Chci levnější nemovitosti, hlásá pirátka, favoritka na místo ve Sněmovně

Dvojka středočeské kandidátky Pirátů a STAN Klára Kocmanová se na twitterovém účtu vyjádřila k právu…