Člověk v tísni vyzkoumal: Lidé v zemích V4 se bojí migrantů a přitom v nich skoro žádní nejsou

12.02.2018 22:35

I přestože počet azylantů v zemích V4 není vysoký, mezi obyvateli těchto zemí panují obavy z migrace. „Imigrace z jiných členských států vzbuzuje u téměř 40 procent obyvatel V4 spíše negativní emoce,“ konstatuje podle serveru Aktuálně.cz zpráva Člověka v tísni.

Člověk v tísni vyzkoumal: Lidé v zemích V4 se bojí migrantů a přitom v nich skoro žádní nejsou
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

„Počet migrantů a držitelů mezinárodní ochrany v zemích takzvané Visegrádské čtyřky (V4) je ve srovnání se starými členskými státy Evropské unie spíše nízký s maximálním podílem kolem pěti procent celkové populace,“ uvádí zpráva Člověka v tísni. I přesto jsou ale zástupci těchto zemí dlouhodobě odmítaví ke společné evropské migrační politice a všem formám migrace. „Imigrace z jiných členských států vzbuzuje u téměř 40 procent obyvatel V4 spíše negativní emoce,“ uvádí Člověk v tísni s odvoláním na výsledky průzkumů Eurobarometr.

„Na konci roku 2016 žilo v Česku 4,66 procenta cizinců. Podíl azylantů a osob s takzvanou doplňkovou ochranou na celkové populaci země dosahoval 0,03 procenta. Na Slovensku byl podíl držitelů mezinárodní ochrany na celkovém počtu obyvatel 0,01 procenta, v Maďarsku dosahoval 0,01 procenta a v Polsku pouze 0,001 procenta,“ vyjmenovává zpráva humanitární  organizace. 

Původní zpráva zde.

Obyvatelé České republiky pak patří do skupiny nejvíce skeptických. Podle průzkumu 48 % Čechů uvedlo, že imigrace z jiných zemí EU v nich vyvolává negativní pocity. Naopak nejméně skeptičtí byli obyvatelé Polské republiky. Záporně vnímá imigraci 24 % Poláků.

Zásadnější nevole panuje směrem k imigraci ze zemí mimo ostatní státy Evropské unie. „Více či méně negativní pocit z nich loni v květnu mělo 81 procent Čechů a Slováků, 78 procent Maďarů a 71 procent Poláků. Průměr celé Unie byl 54 procent. Obyvatelé V4 jsou Evropany, kteří nejméně věří v pozitivní přínos migrantů pro jejich společnosti,“ konstatuje společnost Člověk v tísni. Z průzkumu dále vzplývá, že 16 % Čechů, 14 % Slováků a 12 % Maďarů považuje migranty za pozitivní přínos pro zemi. Nejkladnější postoj je pak viditelný u Poláků. Počet kladných odpovědí dosahoval 30 %.

„Snaha Unie řešit problém s přílivem migrantů pomocí kvót je ze zemí V4 nejméně populární v Česku. Loni v květnu se proti společné evropské migrační politice vyslovil v průzkumu Eurobarometr 56 procent Čechů, 45 procent Maďarů, 42 procent Poláků a 31 procent obyvatel Slovenska. Celounijní průměr byl 25 procent,“ shrnuje Člověk v tísni. 

Podíl cizinců a žadatelů o azyl na obyvatelstvu zemí V4 v roce 2016:

 

Podíl cizinců (v %).

Podíl držitelů mezinárodní ochrany (v %)

Česká republika

4,66

0,03

Maďarsko

1,56

0,03

Polsko

0,039

0,001

Slovensko

1,72

0,01

Zdroj: Člověk v tísni

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…