Co Jan Palach a KSČ? vyprovokovala občanka k odpovědi Hermana, Ransdorfa a Bělobrádka

03.03.2015 7:24

Myslíte si, že Jan Palach jednoznačně podporoval obrodný reformní proces komunistické strany v roce 1968, jak tvrdí poslanec Vojtěch Adam (nestraník, zvolen za KSČM)? Tuto otázku položila čtenářka, která se podepsala jako Mirka C., několika politikům, kteří mají svůj profil na serveru ParlamentníListy.cz. Část z nich odpověděla i na podotázku, zda není Adamovo tvrzení překrucováním historie.

Co Jan Palach a KSČ? vyprovokovala občanka k odpovědi Hermana, Ransdorfa a Bělobrádka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pomník Jana Palacha na Václavském náměstí

Původní odpověď poslance Vojtěcha Adama, na kterou čtenářka navazuje, si můžete přečíst ZDE

Lidovecký ministr kultury Daniel Herman připustil, že je vysoce pravděpodobné, že Jan Palach podporoval obrodný proces v roce 1968, ostatně jako velká většina národa v té době. Herman poukázal na to, že v tehdejší době byla v ústavě zakotvená tzv. vedoucí úloha KSČ, takže obrodný proces nebylo možno realizovat bez aktivní spoluúčasti nemalé části této politické strany.

Herman nicméně naznačil, že cílem politiků aktivních v obrodném procesu roku 1968 nebyl socialismus: „Měl jsem možnost před několika lety hovořit o této otázce s dr. Čestmírem Císařem. Řekl mi, že se protagonisté Pražského jara chtěli dostat před únor 1948,“ uvedl Herman s tím, že se na základě toho domnívá, že většina populace vítala obrodu společnosti, nikoli komunistické strany, která jako nutné zlo té doby, musela být v tomto procesu zapojena.

Celé znění otázky a odpovědi Daniela Hermana najdete ZDE

Na otázku čtenářky Mirky C. zareagoval také europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf: „Jan Palach studoval na FFUK dějiny mezinárodního dělnického hnutí, jel na brigádu do Sovětského svazu a lidé z jeho okolí tvrdí, že jeho názory byly blízké politice komunistické strany za pražského jara,“ uvedl s tím, že Palach nebyl žádnou výjimkou, protože politiku tehdejší KSČ podporovala drtivá většina občanů.

Podle Ransdorfa byl Palach člověk velmi upřímný, který těžce nesl, co se stalo v srpnu 1968. Těžce nesl i posrpnové dramatické zužování prostoru pro reformy pražského jara. „Památka Jana Palacha, Jana Zajíce i třetí oběti, komunisty Evžena Plocka z Jihlavy, nesmí být zapomenuta. Nicméně pokud jde o odpověď na vaši otázku, ano, Jan Palach měl názory blízké politice KSČ za Pražského jara,“ dodal komunistický politik.

Celé znění odpovědi Miloslava Ransdorfa najdete ZDE

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že „obrodný proces podporoval kde kdo.“ Mnozí prý proto, že to bylo lepší než stalinismus. „Byl to pokrok, a protože čekali, že to je krok k úplnému pádu komunistického režimu a předzvěst, předpolí k standardní demokratické společnosti,“ domnívá se lidovecký politik, který dodal, že tvrzení o tom, že Palach podporoval reformní obrodný proces KSČ, je tvrzení zavádějící.

Velmi krátce se k dotazu čtenářky vyjádřil i europoslanec Pavel Telička (ANO). „Souhlasím s Vámi,“ uvedl pouze.

Odpověď Pavla Teličky je ZDE


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

7:40 Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

„To, že se vám teď zdražuje elektřina, už je na základě Zeleného údělu EU. Elektřina se má zdražit o…