Co asi senioři nevěděli: Nižší valorizace důchodů je pro jejich dobro

05.05.2012 5:45

Odboráři vyjdou znovu do pražských ulic. Demonstraci svolali na 22. května a kromě průvodu k Úřadu vlády chtějí v následujících dnech okupovat i některá ministerstva. Mimo jiné je rozčiluje to, že vláda prosadila snížení valorizace důchodů. A vládní poslanci šokují. Důchodci to vydrží, říká Gabriela Pecková. Je to pro ně vlastně odměna, dodává Jaromír Drábek.

Co asi senioři nevěděli: Nižší valorizace důchodů je  pro jejich dobro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Cíle odborů jsou pořád stejné: zastavení reforem a demise vlády. Nečasův kabinet však na odborářské výzvy nereagoval a v rámci dalších úspor ve sněmovně před opozicí bránil návrh na pomalejší valorizaci penzí. Díky němu by se mělo během tří let ušetřit skoro 50 miliard. Podle opozice i odborů je však předloha nesolidární.

Protivládním náladám nahrála rovněž poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková. Ta při projednávání důchodů ve sněmovně tvrdila, že senioři se přizpůsobí, narodili se totiž za války a žili v režimu, který nedovoloval žádné výrazné zbohatnutí.

Je otázkou, zda jsou poslanci při smyslech, když říkají takové nesmysly

„Ten výrok byl scestný, je pro mě otázkou, zda jsou poslanci při smyslech, když při projednávání zákonů říkají takovéhle věci,“ kroutí hlavou předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Podle něj bychom se měli položit otázku, co způsobuje propad na důchodovém účtu. „Začal v roce 2007, kdy do něj Topolánkova vláda zasáhla snížením přímých daní,“ je přesvědčený Zavadil.

Vláda útočí prý na ty nejchudší a bohatých se dotknout nechce. „Je tu obrovské množství lidí, které jsou těsně nad hranicí chudoby. Proč nedáte třeba speciální DPH u osobních aut s cenou nad půl milionu? Nemá to s váma cenu, melete pořád dokola, jste neochvějnou zdí,“ rozhořčil se Zavadil na Drábka v pátečních Událostech, komentářích na ČT24.

Podle ministra práce a sociálních věcí důchodci nepatří mezi nejchudší, a tedy na nich lze uspořit. „V takovém vývoji deficitového důchodového účtu nelze nereagovat. Musíme něco dělat, chceme jednat,“ burcuje Drábek.

Drábek: Je dobře, že důchody nebyly zmrazeny

„Nikdy jsme neřekli, že bychom nechtěli žádné reformy, dali jsme alternativy, navrhujeme řadu opatření a návrhů, ale bohužel, jak když házíme hrách na skálu. Pracovní týmy, které jsme s vládou měli, narážely na jeden fetiš – programové prohlášení vlády,“ stýská si Zavadil, podle kterého vláda důchodce zkrátka okradla a porušila slib, kterým jim dala, když tvrdila, že se jich úspory nedotknou.

Jaromír Drábek ovšem vidí tyto skutečnosti jinak. Podle něj je nižší valorizace důchodů kompenzací zvýšené DPH. Jakto? „Jsem rád, že nedošlo ke zmrazení důchodů,“ vysvětluje v duchu vladařské poučky: „Když chceš poddaným utáhnout opasek, utáhni jej dvakrát a jednou povol a ještě tě budou oslavovat.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pal

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drtinová dostala nepěkné ocenění. „Měla na vyšší příčky,“ baví se Zahradil. A pak přišel naštvaný Veselovský

12:20 Drtinová dostala nepěkné ocenění. „Měla na vyšší příčky,“ baví se Zahradil. A pak přišel naštvaný Veselovský

Moderátorka DVTV Daniela Drtinová má na krku nepříjemnost. Spolek skeptiků Sisyfos jí udělil anticen…