Co si to dovolujete! Slovenský ministr zahraničí popsal, co zažil v Bruselu

26. 9. 2016 22:46

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák v pondělních Událostech, komentářích popsal, jak fungují společná jednání české a slovenské vlády. Pochvaloval si, jak skvěle si naše dvě země rozumějí. Prozradil také, jak na Visegrádskou čtyřku udeřili politici ze starších zemí EU, když došlo na uprchlíky. Navzdory všemu bychom však měli v EU zůstat, protože jak pro Česko, tak pro Slovensko je lepší být v EU než mimo ni.

Co si to dovolujete! Slovenský ministr zahraničí popsal, co zažil v Bruselu
Foto: SMER-SD
Popisek: Slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák
reklama

„Po tom rozvodu jsme si uvědomili, jak vzácné jsou naše vztahy ve světě, který se stále komplikuje. Jde o unikát, který nám ve světě závidí, že se naše vztahy po rozvodu zlepšily. A je v našem společném zájmu, abychom stabilizovali Evropskou unii,“ zdůrazňoval. Politici jen musejí přesvědčit občany, že je EU dobrým společenstvím a není pravda, že by všechno špatné přicházelo z Bruselu.

Dodnes se však ukazuje, že je EU rozdělena na staré a nové země, což je po 12 letech po rozšíření EU škoda. Dosud ale „nové“ členské státy nijak hlasitě neprotestovaly. „Tak migrace byla prvním velkým tématem, kde jsme se my ozvali. Mnozí naši kolegové počítali s tím, že jsme konsenzuální. Přišla reakce: Co si to dovolujete, když dostáváte naše peníze? Jenže ten vývoj nám dává za pravdu,“ připomněl host. V Rakousku se názor otáčí, v Německu se o tom vede debata a tak podobně.

Pochvala pro Sobotku

Slovenská expremiérka Iveta Radičová jako další host pořadu k tématu doplnila, že střední Evropa nemá zkušenosti s přijímáním migrantů. A k tomu se přidává ještě faktor, jak někteří politici s tímto tématem pracují... „Politici dokážou vyvolávat vášně, které posléze už nedokážou ovládat a stávají se jejich obětí,“ varovala. V politice hrají čím dál větší roli emoce a nabídka rychlých pragmatických řešení, která nejsou vždy správná.

Faktem ovšem také je, že občané EU mají z migrační vlny strach, proto je třeba posilovat naši bezpečnost. Posiluje se role národních států, což současně vede k oslabení EU. U občanů bývalého východního bloku však hraje roli i určité zklamání. Po roce 1989 jim politické elity slibovaly, že doženeme západní evropské státy, jenže šestadvacet let po revoluci k tomu stále nedošlo, což lidi vidí a rozhodně jim to na náladě nepřidává.

Radičová však současně ocenila práci českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Z hlediska zahraniční politiky má pan premiér Sobotka velmi uvážlivé postoje a začíná sehrávat roli mediátora mezi středoevropskými státy a ostatními zeměmi EU, protože jak polská vláda, tak maďarský premiér Orbán se dostávají na okraj,“ pochválila Sobotku v závěru dáma. Je přesvědčena, že máme šanci se udržet v bezpečí jen v případě, že budeme spolupracovat v rámci celé evropské sedmadvacítky. Osamocená V4 by byla příliš slabá. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…