Covid v Česku: Plán, ze kterého mnohé omejou. I Prymulu, jehož problém roste

5. 10. 2020 10:47

Petice, za níž stojí lékařské kapacity jako profesor Jan Pirk, doktor Hnízdil, psychiatr Radkin Honzák a šéf stomatologické komory Roman Šmucler, nabírá podpisy raketovým tempem. Podle Šmuclera právě kvůli reakci, kterou petice vzbudila na oficiálních místech. A objevil se další text s jednoduchým řešením epidemie. Opatření by se omezila především na obézní cukrovkáře, kteří by nosili respirátory, udržovali vzdálenost a obecně moc nevycházeli. A zbytkem populace by vir prošel bez potíží.

Covid v Česku: Plán, ze kterého mnohé omejou. I Prymulu, jehož problém roste
Foto: Screen ČT24
Popisek: Roman Prymula u Václava Moravce
reklama

Teprve nedávno byla zveřejněna petice osmi lékařů, ve které apelují na vládu, aby povolila restriktivní opatření namířená vůči šíření koronaviru. Přesto velice rychle nasbírala už téměř 38 tisíc podpisů a počet stále roste. Za peticí stojí např. psychiatr Radkin Honzák, dále šéf stomatologické komory Roman Šmucler, rehabilitační lékař Hnízdil či věhlasný kardiolog Jan Pirk. „Tato petice je výsledkem konsensu lékařů praktických oborů i zástupců z akademických řad. Vznikal během měsíce září, kdy se diskutovaly a zohledňovaly připomínky všech zůčastněných odborníků, kteří stejně jako podepsaní signatáři cítí a využívají svoje občanské právo i lékařskou povinnost se k situaci v naší zemi vyjádřit,“ praví se v preambuli.

Anketa

Podporujete opatření proti covidu-19 činěná Romanem Prymulou?

55%
38%
hlasovalo: 24273 lidí

Předně podepsaní lékaři tvrdí, že zdraví více poškozují opatření vlády než samotný koronavirus a z medicínského hlediska není důvod je prohlubovat. Žádají, aby vláda uklidnila obyvatelstvo a přestala jej děsit počtem nakažených jednou konkrétní nemocí, dále aby upustila od dalších restriktivních opatření, aby roušky byly nařízeny pouze tam, kde jsou bezpodmínečně nutné a aby zbytečně netestovala ty, kdo neprojevují žádné příznaky.

Dále podepsaní požadují, aby narychlo vyvinutá vakcína nebyla uvedena na trh a hlavně aby očkování touto vakcínou nebylo povinné. Vláda se podle nich má věnovat především obnově již zdevastovaného hospodářství.

„Po více než šesti měsících od začátku vyhlášení pandemie v naší zemi je jasné, že tento typ koronaviru nepředstavuje pro zdravé občany v produktivním věku vážnou hrozbu, jestliže nejsou dlouhodobě vystaveni vysoké dávce viru. Pokud se tato skupina populace s virem setká, většinou nevykáže žádné nebo jen mírné příznaky, odpovídající běžnému chřipkovému onemocnění.“ Tvrdí podepsaní lékaři. Pro ohrožené skupiny pak dle nich nepředstavuje větší riziko, než ostatní koronavirová či chřipková onemocnění.

Hrozba naopak přichází z mediálního obrazu koronaviru, kde si petenti stěžují, že ještě nikdy v historii nebylo obyvatelstvo informováno tak detailně o jedné nemoci. A to ze všech médií naráz. „Existuje mnohem více a závažnějších onemocnění, než je Covid 19, a lidé jimi nejsou neustále všemi médii stresováni. Zaměřit pozornost veřejnosti na jeden konkrétní typ koronaviru je nebezpečný precedens, vzbuzující strach a devastující psychiku lidí a jejich sociální vztahy, který může mít nedozírný ničivý dopad na ekonomiku a celkový život společnosti,“ říkají podepsaní. Také se vymezují např. proti nošení roušek ve školách, pro děti se prý jedná o zbytečný stres, zvlášť když nejsou koronavirem ohroženy.

Ministr Prymula se proti petici vymezil na Twitteru. „Jsem velice znepokojen naprosto nezodpovědným přístupem signatářů této petice. Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně 10krát vzrostl ze 2 na 20. Když nebudeme nic dělat, za další měsíc bude umírat 200 lidí denně v příznivém scénáři. To snad přece nikdo z nás nechce. Podobně nesmyslné jsou informace o vakcíně, ta povinná nebude,“ kritizoval požadavky.

Tato reakce ovšem podle Romana Šmuclera přitáhla další podpisy. „Je to jako s peticemi za minulého režimu. Tvrdá reakce oficiálních míst tomu dala grády,“ tvrdí. A dodává, že petice také na jeho žádost dostala preambuli, aby bylo jasné, že nejde o náhlé hnutí mysli, ale vyzrálý akademický kompromis.

Šéf zubařů také přidal další prohlášení, které zaslal urolog Igor Motíl a Šmucler by k němu připojil svůj podpis. Motíl si stěžuje, že v otázce koronaviru se pod tlakem paniky vytrácí zdravý selský rozum. „Dnes je zcela evidentní, že nejsilnější zbraní SARS-CoV-2 je jeho velice snadné šíření a zároveň nebezpečí jen pro rizikové skupiny. Z toho je třeba vycházet,“ píše urolog.

Navrhuje proto udělat čtyři věci. Jednak informovat veřejnost každodenně o tom kolik procent z celkového počtu pacientů s těžkým průběhem vyžadujícím hospitalizaci na JIP, je obézních a kolik má další komorbidity a jaké konkrétně to jsou. Lidé, kteří nejsou v rizikové skupině by dle něho měli nosit roušky dobrovolně, aby vir prošel zdravou populací.

„Ale na druhé straně povinně, a pod vysokou pokutou, nařídit nosit respirátory, rukavice a rozestupy 2m u všech těchto konkrétních rizikových skupin (typicky všichni 150 kg diabetici na inzulinoterapii....) Těmto rizikovým skupinám pacientů bych zároveň přikázal na minimum omezit vycházení a kontakt s jinými lidmi,“ navrhuje urolog a dodává čtvrté opatření, tedy že by ministerstvo zdravtnictví mělo garantovat přísnou ochranu pomocí respirátorů u všech zdravotníků. „Jakékoliv další nařízení jsou nadbytečné. Je toho moc, lidi jsou zmateni, stresuje je to a unavuje,“ tvrdí Igor Motíl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …