Covid-výbuch EU? Slíbili to na léto, makají, ale přišly zlé zprávy

14.04.2021 10:05

Jedním z nejvíce koronavirem zasažených odvětví je nepochybně turismus a cestování. Život mu má vrátit vakcinace. Kdo bude očkovaný, obdrží tzv. covidový pas. Jenže v tom bude podle serveru Politico.eu kámen úrazu. V EU je dohromady 27 vlád a každá na jiné úrovni digitalizace, sběru dat apod. A než se shodnou, může se celá věc protáhnout. Evropská komise přitom tlačí na to, aby se celá věc stihla do léta, než Evropané odjedou na dovolenou.

Covid-výbuch EU? Slíbili to na léto, makají, ale přišly zlé zprávy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Instrukce ke správnému očkování
reklama

Covidový pas už vyvíjí digitálně zdatné Estonsko a první verze by měla vyjít na konci dubna. Jak ovšem server upozorňuje, ze strany Estonska se jedná o risk, protože to znamená, že aplikace bude venku dříve, než se Evropská unie shodne na společných standardech.

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak ČT nakládá s vašimi koncesionářskými poplatky?

3%
97%
hlasovalo: 21840 lidí
Návrh už Evropská komise má. Certifikát by obsahoval QR kód, podepsaný národní institucí některého ze členských států o tom, že dotyčný byl buď očkován, testován nebo covid prodělal. Databáze s podpisy a data o občanech by si pak státy vedly samy, spolu se zárukami, že data nepadnou do rukou nepovolaných osob.

Ale i přes snahu Komise vše koordinovat, je ve hvězdách, zda budou různé systémy společně fungovat. Certifikáty a aplikace už pro státy vyvíjí několik společností. Estonsko například spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací, která se chystá spustit svůj vlastní, globální očkovací certifikát. Své vlastní verze už mají Mezinárodní obchodní komora a Mezinárodní asociace leteckých dopravců.

V Evropě je vzájemné propojení aplikací a jejich kompatibilita zvláště důležitá pro mezinárodní akce jako jsou koncerty nebo fotbalová utkání. Ale aplikace, které sledují covid, zatím moc nespolupracují. V Estonsku na tom prý už pracují, ale covidový pas prý nebude součástí jejich aplikace. Naopak ve Francii plánují integrovat potvrzení o očkování do své aplikace. Která ovšem není kompatibilní s ostatními v EU.

Kompatibilita není jediný problém. Jde také o to, zda budou aplikaci občané evropských států vůbec používat. Ve Francii si ji prý stáhl každý pátý. Politico soudí, že digitální potvrzení je odsouzeno k neúspěchu, pokud se toto nezmění. A podle průzkumu v Německu podporuje očkovací certifikáty jen 41% lidí, ale i tak Německo prý utratilo 2,7 milionu eur na vývoj certifikátu od firmy IBM. V Británii je podpora údajně větší, ale tamní certifikát vyvíjí tým NHS (Národní zdravotnická služba), který už má za sebou neúspěšnou trasovací aplikaci.

Myšlenka covidových pasů by se dle serveru dala obyvatelstvu lépe prodat, kdyby se podařilo uklidnit obavy ohledně ochrany osobních dat. V této oblasti by jako varování měly sloužit právě trasovací aplikace, u kterých tyto obavy vznikly jako první. Organizace zabývající se bezpečností dat už se bijí za to, aby jakýkoliv návrh dodržoval standardy EU a pokud budou data poskytována i mimo EU, aby existovaly záruky, že nepadnou do nepovolaných rukou. A hlavně, aby pak nebyla používána pro jiné účely, než v souvislosti s koronavirem.

Aby toho nebylo málo, času není nazbyt. Evropská komise podle Politico.eu chce mít dohodu hotovou v polovině června, ještě před začátkem letní sezóny. Evropská komise a parlament se dohodu snaží co nejvíce urychlit. Podle jednoho z vedoucích pracovníků estonské firmy Guardtime, jež pro Estonsko covidový pas vyvíjí, pro ně není problém pracovat na tom, aby aplikace byla kompatibilní s ostatními. Ale musí být shoda na podobě a musí být vytvořena datová infrastruktura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

9:52 Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher prohlásil, že v tuto chvíli se opravdu očkovat nenechá. Na sociá…