Čunek chce ve Zlíně novou nemocnici. Toto si o jeho plánech myslí zastupitelé

21.02.2019 17:53

ANKETA Hejtman zlínského kraje Jiří Čunek představil plány na stavbu nové nemocnice ve Zlíně. Stavba nového zařízení by podle Čunka vyšla kraj výhodněji než rekonstrukce současné krajské nemocnice Tomáše Bati. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, co si o Čunkově záměru myslí zastupitelé Zlínského kraje.

Čunek chce ve Zlíně novou nemocnici. Toto si o jeho plánech myslí zastupitelé
Foto: zlin.cz
Popisek: Krajská nemocnice Tomáše Bati Zlín
reklama

Nová zlínská nemocnice by měla vyrůst nedaleko obchodního centra v lokalitě Malenovice. Stavba by měla stát šest miliard korun. Do nového objektu by se posléze měla přestěhovat oddělení z krajské nemocnice Tomáše Bati. Podle Čunka vyjde stavba nového objektu levněji než rekonstrukce původního zařízení.

Ozývají se ovšem i znepokojené hlasy, podle kterých by nová nemocnice ve Zlíně mohla ohrozit nemocniční zařízení v ostatních městech Zlínského kraje, například v Kroměříži či v Uherském Hradišti. Čunek nervozitu tohoto druhu vyvracel na besedě s občany, informoval iRozhlas.cz.

V médiích se objevily i spekulace o propojení nové nemocnice s investiční skupinou Penta. Přípravu nové nemocnice má totiž na starosti exmanažer Penty Martin Šamaj, informoval iDNES.cz. Spekulace odmítla jak Penta, tak hejtman Čunek.  

Penta podle dřívějších zpráv v médiích ovšem poskytla Čunkovi ke stavbě nemocnice tzv. know-how, informoval deník Aktuálně.cz. Kraj podle Aktuálně.cz ohledně této věci podepsal s firmou Penta mlčenlivost. Stavba nové nemocnice ve Zlíně souvisí s Čunkovou novou koncepcí zdravotní péče na Zlínsku, kterou plánuje centralizovat. O nervozitě, kterou jeho plány ve Zlínském kraji vzbuzují, ParlamentníListy.cz obsáhle informovaly v minulosti.   

A co si o Čunkových záměrech myslí samotní krajští zastupitelé? ParlamentníListy.cz obeslaly všechny zastupitele Zlínského kraje. Níže přinášíme ve stručnosti názory těch, kteří do termínu uzávěrky článku zvládli odepsat.

Například Ivan Mařák (KSČM) myšlenku stavby nové nemocnice jako takové nezavrhuje. Nicméně kolem přípravy projektu je v současné době „hodně nezodpovězených otazníků“. Informace k průběhu přípravných prací jsou podle něj podávány „jednostranně“.

„Neustále se opakující argumenty, např. výhodnost výstavby nové nemocnice ve srovnání s rekonstrukcí současné KNTB, zajištění financování výstavby ve čtyřech nic neříkajících řádcích apod. jsou důvody, proč tento záměr nepodporujeme,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Ivan Mařák. Finančně a časově by podle něj byla výhodnější rekonstrukce současného areálu.

„Myslím, že je to velmi rozumný plán, který výrazně zvýší kvalitu dnes ne úplně kvalitní zdravotní péče ve Zlínském kraji,“ sdělil k myšlence na stavbu nové nemocnice zastupitel Zlínského kraje Petr Gazdík (STAN).Ten na rozdíl od Mařáka Čunkův projekt podporuje. „Ano, je to levnější, je i výrazně levnější doba stavby.“ Financování stavby se podle Gazdíka realizovalo úvěrem či dluhopisy.

Ing. Michal Dvouletý

  • Soukromníci
  • Krajský předseda strany Soukromníků
  • krajský zastupitel

Podle krajského zastupitele Michala Dvouletého za Svobodné a Soukromníky je Čunkův plán na novou nemocnici „pouze bláhovou pohádkou“. „Jasně, kdo by nechtěl novou nemocnici. Ale na tento ‚obršpitál‘ prostě kraj nemá peníze a nikdo je kraji nedá,“ sdělil ParlamentnímListům.cz.  

„Hejtman mluví o miliardách, ale neříká, kde je vezme. Další miliardové úvěry budou znamenat zastavení všech investic do škol, oprav silnic či cokoliv dalšího,“ sepsul krajský předseda Soukromníků Čunka.

„Prostě bankrot kraje. Kde pak vezme kraj další stovky milionů například na schválené navýšení regionální dopravy. To už neřeší vůbec nikdo! Jde o extrémně ekonomicky nezodpovědný postup. Hejtman však na to nehledí a bezhlavě prosazuje výstavbu nové nemocnice,“ doplnil s tím, že má někdy pocit, že se Čunek chová jako feudál. Podle Dvouletého je projekt nové nemocnice ve Zlínském kraji Čunkův „experiment“.

Myšlenku stavby nové nemocnice zřejmě podporuje zastupitel Josef Bazala (KDU-ČSL). „Je nutné si uvědomit, že současná Krajská nemocnice Tomáše Bati byla vystavěna před sto lety. Samozřejmě se modernizovala, ale většina objektů má svou slávu za sebou,“ sdělil ParlamentnímListům.cz.  

Pozitivně věc vidí i krajská zastupitelka Ivana Majíčková (STAN). „Podle mého názoru pan hejtman pokračuje v plánech Tomáše Bati vystavět ve Zlíně  Centrum zdraví, které mělo sloužit nejen Zlínu, ale celému okolí,“ sdělila ParlamentnímListům.cz zastupitelka Ivana Majíčková. „Tyto plány byly násilně přerušeny. Myslím, že občané Zlínského kraje si takové centrum s moderním, špičkovým vybavením zaslouží,“ doplnila.

„Je to rozumná investice, která bude pro všechny občany v kraji, a na takovou investici se vždycky peníze musejí sehnat,“ doplnila.

Podle zastupitele Aleše Dufka (KDU-ČSL) je Čunkův záměr postavit ve Zlíně novou nemocnici „dobré rozhodnutí“. S financováním stavby nemocnice přes úvěr Dufek problém nevidí. „Na co jiného chcete vzít úvěr než na věc, která tady bude pro další generace,“ sdělil ParlamentnímListům.cz.

„Myšlenku a plán na výstavbu nové nemocnice ve Zlíně podporuji. Současná KNTB  oslavila 90 let od svého vzniku. V areálu jsou pavilony z 20. až 30. let minulého století. Dispozičně ani procesně dnes nevyhovují požadavkům moderní medicíny,“ sdělil ParlamentnímListům.cz lékař a krajský zastupitel Robert Teleky (KDU-ČSL). „Navíc rekonstrukce se dělá za plného provozu. Pro pacienty i zdravotnický personál by bylo určitě příjemnější pracovat a léčit se v nových prostorách,“ dodal.

„Na první pohled zajímavá myšlenka, ovšem se spoustou nezodpovězených otázek,“ sdělil k věci krajský zastupitel Stanislav Mišák (ČSSD) s tím, že není přesvědčen o tom, že by nová stavba byla levnější než rekonstrukce současného objektu, jak Čunek deklaruje. „Pokud si kraj úvěr vezme, musí za něj ručit a otázka je, zda bude schopen ho vůbec unést,“ doplnil k věci možného financování stavby.

„Jsem jednoznačně pro stavbu nové nemocnice, včera bylo pozdě. Žijeme ve 21. století, a kdyby se zde mohl objevit Tomáš Baťa, tak by se asi velmi divil odpůrcům stavby nové nemocnice. Vždyť sám už uvažoval o stavbě nové nemocnice, na jiném místě,“ sdělila v anketě krajská zastupitelka Michala Bláhová (KDU-ČSL).

„Důležité je hájit zájmy občanů, plátců daně, našich voličů. Voliči, se kterými komunikuji, zatím preferují z různých příčin spíše rekonstrukci současné KNTB. Vše se ještě může změnit na podkladě dalších informací,“ sdělil k věci krajský zastupitel Michal Filip (ANO 2011).

„Pro rozhodování potřebujeme konkrétní podklady. V tuto chvíli je vše stále velmi obecné. Čekám, že dostaneme podrobnější analýzy,“ sdělil redakci ParlamentníchListů.cz zastupitel za KDU-ČSL Pavel Motyčka.

„Samotný nápad zní skvěle. Kdo by nechtěl krásnou a novou nemocnici? Avšak je zde mnoho úskalí, která nejsou zdaleka vyřešena. Osobně tento návrh nepodporuji. Současná nemocnice má svoji tradici, do její rekonstrukce se průběžně investovaly desítky, ba dokonce stovky milionů korun, lidé z některých částí kraje to budou mít do nové nemocnice o dalších deset kilomentrů dále,“ sdělil na to konto zastupitel Zlínského kraje, sociální demokrat Pavel Růžička, s tím, že při převozu záchrannou službou je to dalších deset minut navíc.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

17:10 Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

Internet poslední týdny zaplavují videa až nepochopitelného násilí. Převažující prvek je na první po…