Čunka krok STAN překvapil, myslel, že přijme nabídku KDU-ČSL

25.07.2017 20:58

Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který dlouhodobě zpochybňoval životnost koalice lidovců a hnutí Starostové a nezávislí, nečekal, že STAN odmítne místa na kandidátkách KDU-ČSL. „Je to jejich rozhodnutí, já kdybych byl na jejich místě, tak bych určitě takto nerozhodl. Já jsem nečekal, že takhle rozhodnou, já jsem čekal, že s námi půjdou,“ řekl ČTK k výsledku dnešního zasedání vedení hnutí. Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského je krok STAN logický a poškodí KDU-ČSL v Čechách, kde měli v koalici větší slovo Starostové.

Čunka krok STAN překvapil, myslel, že přijme nabídku KDU-ČSL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Minulý týden byl Čunek na jednání širokého vedení KDU-ČSL jedním ze zastánců změny koaliční spolupráce se Starosty. KDU-ČSL tehdy STAN vyzvala, aby místo dříve dohodnuté volební koalice vyslali Starostové své zástupce na lidovecké kandidátky. Znamenalo by to snížení volebního prahu pro vstup do Sněmovny z deseti na pět procent.

„Čunek a spol. si mohou gratulovat. Je to od STAN logická reakce, která pohřbí KDU-ČSL v Čechách,“ napsal na twitter Zdechovský. „KDU-ČSL v Čechách se nepotopí víc, než je potopená. Záleží teď na volební kampani a kandidátech, kteří tam budou kandidovat,“ reagoval Čunek.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka má jeho hnutí šanci uspět ve volbách samostatně a kandidatura Starostů pod značkou KDU-ČSL by znamenala, že hnutí bude ztrácet svou identitu. Čunek si myslí, že i kdyby kandidovala koalice, jméno uskupení by se ve Sněmovně zkracovalo, například na klub KDU.

Další spolupráce obou uskupení, jak o ní budou ve čtvrtek jednat předsedové Gazdík a Pavel Bělobrádek, se podle Čunka bude odvíjet od toho, zda STAN ve volbách uspěje. „Ta spolupráce bude mít smysl, jen když oni překročí těch pět procent,“ uvedl.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč má viset na každé budově ukrajinská vlajka, zeptal se novinář. A český Twitter explodoval

10:25 Proč má viset na každé budově ukrajinská vlajka, zeptal se novinář. A český Twitter explodoval

Marek Stoniš, dlouholetý a před několika měsíci sesazený šéfredaktor týdeníku Reflex, se zamyslel na…