Cyril Svoboda se možná vrací na scénu

19.06.2014 7:31

Člen několika vlád, lidovec Cyril Svoboda se nyní může vrátit do diplomacie, a to na post ambasadora ve Vatikánu. Píše o tom MF Dnes s tím, že by musel změnit název své soukromé diplomatické školy, což Svoboda zatím neudělal.

Cyril Svoboda se možná vrací na scénu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda
reklama

Člen několika vlád Cyril Svoboda (KDU-ČSL) si založil soukromou diplomatickou školu a právě ta je jádrem sporu mezi ním a Ministerstvem zahraničních věcí. Cyril Svoboda ji totiž nazval Diplomatická akademie, s. r. o. Černínský palác nesouhlasí s tím, aby v jejím názvu bylo Diplomatická akademie, protože právě tak se jmenuje odbor, který na ministerstvu školí zaměstnance resortu pro práci v diplomacii.

Lubomír Zaorálek , současný ministr zahraničí z ČSSD, je prý ochoten vzít zpět do diplomacie Cyrila Svobodu, ale požaduje podle MF Dnes vyřešení názvu jeho soukromé vysoké školy. „Já bych se tomu nebránil, k válce už není důvod,“ říká Zaorálek k případnému angažmá Svobody, který z resortu odešel za doby ministra Karla Schwarzenberga. Tou válkou prý Zaorálek míní právě spor o název školy. „Dohoda je, že se duplicitní název musí vyřešit. Cyril Svoboda by musel vymazat název školy,“ říká. A podle informací MF Dnes je pravděpodobné, že by bývalý lidovecký ministr zahraničí tentokrát mohl obsadit post ambasadora ve Vatikánu, což prý Zaorálek nepopřel.

Formálně by se škola jmenovala institut

Cyril Svoboda podle svých slov rovněž o žádnou válku nestojí. Podle informací deníku MF Dnes se v tichosti připravovala cesta zpět tak, aby se ministr několika vlád Cyril Svoboda vrátil po odmlce do státních služeb. Avšak změna názvu školy Diplomatická akademie na Diplomatický institut zatím neproběhla a Svoboda se prý zatím nechce vzdát ochranné známky.

Svoboda svůj ústupek vidí prý takto: Jeho privátní škola by se jmenovala institut, ale nadále by ji zřizovala právnická osoba se sporným názvem Diplomatická akademie. Podle Svobody prý toto formální řešení Zaorálkovi stačí, avšak nesouhlasí 1. náměstek Petr Drulák.

Cyril Svoboda údajně své angažmá ve Vatikánu navíc vidí skepticky. „Myslím, že nakonec nikam nevyjedu, jednání se vlečou už měsíce,“ říká o své misi ve Vatikánu. Podle informací MF Dnes je ale pro jeho angažmá koaliční KDU-ČSL a ANO. A sám Svoboda uvádí, že ani Hrad s ním nemá problém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

8:15 Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

„Kolaborant, co si nechával platit z veřejných peněz propagační články do Playboye,“ neudržel se pře…