Další skandál kolem Zdeňka Bakaly, ještě horší než OKD? Zapojen i jiný Havlův oblíbenec

15.08.2018 11:47

„Stejnou písničku hrají čeští politici už dvacet pět let. Na chvíli se zhasne, a když se rozsvítí, státu chybí majetek za miliardy korun,“ píše se v jednom z článků, zveřejněných na Facebooku skupiny Zastavme zloděje. Ta chce připomenout několik zlodějen od devadesátých let, které jsou pro mnohé překvapivě propojeny. A nehodlá zůstat jen ve virtuálním prostoru internetu – například ve čtvrtek chystá v Praze demonstraci před jedním bankovním domem.

Další skandál kolem Zdeňka Bakaly, ještě horší než OKD? Zapojen i jiný Havlův oblíbenec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala
reklama

„Jsme skupina podvedených českých občanů. Nelíbí se nám, že nás stát i banky okrádají a lžou nám. Chceme spravedlnost, nechceme platit bohatým bankéřům luxusní auta a dovolené,“ představuje se skupina Zastavme zloděje.

Fotogalerie: - Bakalo, vraťte naše byty!

Finančník Pavol Krúpa na demonstraci za práva náje...
Demonstrace za práva nájemníků bývalých bytů OKD, ...
Demonstrace za práva nájemníků bývalých bytů OKD, ...
Před zahájením demonstrace
Demonstrace za práva nájemníků bývalých bytů OKD, ...
Demonstrace za práva nájemníků bývalých bytů OKD, ...

Anketa

Oceňujete práci naší velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi?

93%
7%
hlasovalo: 4629 lidí

Jejím cílem je připomínat veřejnosti největší okrádání Čechů v historii. Za několik dní existence byla na facebookové stránce skupiny připomenuta řada nejvýznamnějších kauz.

Například kauza OKD byla připomenuta starším textem současného poslance Pirátů Jakuba Michálka s názvem „Sobotka by měl sedět spolu s Bakalou na lavici obžalovaných“. Ten psal Michálek v roce 2017 po zážitku výslechu Bohuslava Sobotky před soudem v roli svědka. Podle Michálka by tehdejší premiér měl figurovat v soudním procesu v úplně jiné roli.

Jak připomněl, byl to Sobotka, kdo privatizační projekt vládě předložil, a úředníci se soudním znalcem, kteří byli obviněni, připravovali podklady de facto pro něj. „To, že Sobotka dnes poukazuje na to, že podváděli i jiní před ním, je sice hezké, ale pouze tím odvádí pozornost od projednávané kauzy a také vzbuzuje otázku, proč s tím nic nedělal, když to jako ministr financí věděl a měl řešit, protože nárok ještě nebyl promlčený,“ dodal Michálek.

CELÝ TEXT ZDE

Pak ještě připomněl příběh, jak se OKD dostalo do portfolia miliardáře Zdeňka Bakaly a také konexe na nejvyšších místech, které mu pomáhaly. Od prezidenta Havla, přes guvernéra ČNB Tošovského, ministra a předsedy lidovců Josefa Luxe, jemuž už v devadesátých letech dělal poradce, a samozřejmě Karla Schwarzenberga, jeho obchodního partnera z mnoha firem. Například spolu privatizovali karlovarskou Becherovku. Na tuto privatizaci a její podivné okolnosti zavzpomínal ekonomický komentátor Pavel Páral – vláda se k jejímu schválení sešla narychlo uprostřed jednání Sněmovny a klíčový hlas dodal Jan Ruml (lidovci a ODA měli jen polovinu hlasů a ODS nesouhlasila).

V následujícím článku je představena kauza z devadesátých let prezentovaná jako „největší krádež v dějinách“. Pár zbohatlíků v ní mělo okrást lidi o těžko uvěřitelných 59,4 miliardy korun. Jde o kauzu Agrobanky, v první polovině té dekády páté největší banky v zemi, která lákala klienty bombastickou reklamní kampaní. V roce 1996 ale nebyla schopna uspokojovat klienty a byla nad ní zřízena nucená správa.

Po dvou letech byla rozdělena, a její zdravou část koupila GE Money Bank. Následuje příběh, ve kterém létají desítky miliard, aktivně figuruje ČNB guvernéra Josefa Tošovského a nakonec jsou drobní akcionáři (převážně zemědělci, z jejichž vkladů Agrobanka v devadesátých letech vyrostla) přinuceni souhlasit s velmi nevýhodným vypořádáním.

V dalším příspěvku je pak rozebrána role guvernéra Tošovského, který se měl na Agrobance podepisovat už od roku 1996, kdy přes odpor některých ministrů prosadil uvalení nucené správy. Pak si odskočil z ČNB do vlády, když jej prezident Václav Havel, který Tošovského považoval za osobního přítele a nechával si od něj radit při správě svých financí, vybral jako předsedu úřednické vlády. V roce 1998 pak už znovu jako guvernér osobně schválil podporu GE Money Bank ve výši 19,7 miliardy.

V následujícím příspěvku se pak pozoruhodně propojí obě rozebírané kauzy, OKD a Agrobanka. Respektive se ukáže pozoruhodné propojení jejich hlavních protagonistů, Zdeňka Bakaly a Josefa Tošovského.

ParlamentníListy.cz již informovaly o personálním propojení GE Money Bank (od roku 2016 přejmenované na Moneta Money Bank) se Zdeňkem Bakalou. Bakala se měl už v devadesátých letech (byl tehdy společníkem ve finanční společnosti Patria Finance) scházet s guvernérem Tošovským a v burzovní komoře Burzy cenných papírů Praha byl tehdy členem společně s Pavlem Jandou, členem vedení Agrobanky. Janda s Tošovským měli v roce 1996 provést pětimiliardovou transakci, která byla pro Agrobanku nevýhodná, a právě na jejím základě se ČNB začala o banku zajímat, což vedlo k uvalení nucené správy na podzim onoho roku.

PODROBNOSTI ZDE

Klíčovým Bakalovým spojencem ale byl Charles Harman. Ten dlouhá léta vedl společnost JP Morgan, která byla významným akcionářem GE Money Bank. JP Morgan figurovala později i v kauze OKD.

Chobotnice kolem Bakaly a Tošovského:

Skupina Zastavme zloděje se po zmapování celé chobotnice rozhodla uspořádat demonstraci v Praze před sídlem GE Money Bank. A to na Karlově náměstí ve čtvrtek 16. 8. od 16 hodin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrozí válka s účastí Ruska? Arméni pod palbou, šíří se sítěmi

11:44 Hrozí válka s účastí Ruska? Arméni pod palbou, šíří se sítěmi

Spory o Náhorní Karabach se opět vyostřují, Ázerbájdžán a Arménie se navzájem obviňují z agrese. Na …